начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

Ползване на платен годишен отпуск

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ползване на платен годишен отпуск

Мнениеот valentin1 » 29 Дек 2023, 13:21

Здравейте. От няколко дни сме в спор с началниците заради платения годишен отпуск и се допитвам до Вас, понеже в интернет има много разнообразна информация.

При запознаване с оставащите дни платен отпуск, не ни излизат дните и възниква долу обяснената ситуация.
Работя на бензиностанция 12-часови смени 2 на 2, а по договор сме на 8 часа работа по график. Лятото излязох в отпуск от 10 дни, като последната ми работна смяна беше на 16 август нощна смяна от 20:00 до 08:00 на 27-ми. ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ПЪРВИЯ ДЕН ОТ ОТПУСКАТА ДА БЪДЕ НА 27 ПРИ ПОЛОЖЕНИЕ, ЧЕ РЕАЛНО АЗ СЪМ ГО ИЗРАБОТИЛ И ПОЗНАТ СЧЕТОВОДИТЕЛ КАЗВА, ЧЕ Е НЕЗАКОННО? В същата отпуска са вписани като отпуск събота и неделя, А ДО КОЛКОТО ЗНАМ НЕ БИ ТРЯБВАЛО. МОЖЕ ЛИ ВЕДНАГА НА СЛЕДВАЩИЯ ДЕН СЛЕД ОТПУСКАТА ДА СЕ ЯВЯ НА РАБОТА, ТЪЙ КАТО Е ТРЯБВАЛО ДА МИНАТ НЯКАКВИ ЧАСОВЕ ПРЕДИ ПОСЛЕДНИЯ ДЕН ОТ ОТПУСКАТА И ПЪРВИЯ РАБОТЕН ДЕН?

Пролетта в края на месеца ми трябваха почивни дни и по график почивах на 30 и 31, завъртяхме графика за следващия месец и почивах на 1 и 2 число. Оказа се, че за тези дни съм ползва 4 дни отпуск без да разбера.
Накрая излиза, че ми остават 4 дни отпуск и ми се губят още 2, където УЖ съм бил ползвал.
valentin1
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 29 Дек 2023, 12:28

Re: Ползване на платен годишен отпуск

Мнениеот bvoykov » 31 Дек 2023, 13:37

Това, че пише в трудовия договор, че работите на 8 часа, а по график сте на смени по 12 часа означава, че работодателят е въвел сумирано изчисляване на работното време и тези 8 часа всъщност са дневната норма, която определя и нормата отработени часове за периода, за който е въведено сумираното работно време - периодът може да е от 1 до 4 месеца - чл. 142, ал. 3 КТ.
Първият ден от отпуска не може да е ден, в който работникът или служителят е работил според мен, защото същият има право на междудневна почивка, а освен това липсва и житейска логика в астрономически ден, в който е полаган труд, същият да се счита за ден отпуск, защото реално работникът е осъществявал трудови функции през този ден, в първите 8 часа от денонощието, а отпускът се дава за цял работен ден.
Когато се посочва периодът на отпуска, обикновено в него се включват календарни дни събота и неделя. Само календарните работни дни обаче се броят за "дни отпуск", защото последният се разрешава в работни дни, т.е. събота и неделя при сумирано работно време не се броят за отпуск и не следва да бъдат вадени от дните платен отпуск, на които работникът има право, дори и ако той е следвало да работи по график - по аргумент от чл. 9б, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските. Един ден отпуск и без това при изчисляването на нормата се приспада като 8 часа от общото количество часове, няма как 8 часа да бъдат равни на една работна смяна от 12 часа. Не става ясно през кои 10 дни календарни сте бил отпуск, за да се направи преценката дали работодателят правилно е приспаднал от тези 10 календарни дни съответните по календар работни дни или е броил и неработните дни към всичко.
На мен не ми е известно такова правило да минат някакви часове от последния ден от отпуска и след това едва да мога да отида на работа. Ако аз съм в отпуск до вторник и сряда трябва да отида на работа в 8 ч, ще отида, да не би да имам право на един ден бонус, още повече че 10 дена преди това не съм бил на работа? Ако става въпрос за нощна е същото положение, но денят, в който работникът работи нощна, не следва да се брои за ден отпуск, нищо че през светлата част от денонощието той не е работил. Както казах одеве, отпускът се дава в работни дни, какъв отпуск е щом съм полагал труд в него ден?
Питайте началниците за кои календарни дни сте се водил да сте бил в отпуск, за да стане ясно откъде са "изтекли" липсващите дни. Ако тези, които визирате, че по график са Ви дадени като почивни дни, са били използвани като отпуск, това е незаконно, работодателят само при някои условия може да принуждава работника или служителя да ползва полагащия му се платен годишен отпуск - чл. 173, ал. 4 КТ.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 572
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Ползване на платен годишен отпуск

Мнениеот valentin1 » 31 Дек 2023, 21:34

1. По график почивах на 30 и 31 март (четвъртък и петък) и след завъртане на графика за април по моя молба почивах на 1 и 2 април (събота и неделя). Като на 30 март излизах от нощна смяна, тези 4 дни ми бяха писани за отпуск без да разбера.

2. 10-те почивни дни са както следва:
От 17 август (четвъртък) до 26 август (събота), като на 17-ти излязох от нощна смяна, а 19,20,26 са съботни и неделни дни.

Накрая сметнаха, че ми остават 4 дни отпуск, като някъде из между дните се губят още 2 и дефакто ми се оформя 18 дневен отпуск.
След консултация с познат, работата на бензиностанция се водела с определен риск за здравето и би трябвало да получим допълнителни 2 или 5 дни отпуск, вярно ли е това?
valentin1
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 29 Дек 2023, 12:28

Re: Ползване на платен годишен отпуск

Мнениеот bvoykov » 01 Яну 2024, 14:30

Значи, щом са били за Вас почивни по график, няма как да Ви ги пишат отпуск, дори и ако се приеме, че за месец март не сте си изработил нормата часове, защото най-малкото трябва да Ви искат съгласие, иначе, ако не са достатъчно нормочасовете, се приема, че сте бил в престой не по Ваша вина и пак трябва да Ви платят като за пълно изработено време. Два дни по 12 часа не са равни на два дни отпуск, щото, когато работникът или служителят работи на смени, един ден отпуск реално му приспада 8 часа от нормата отработени часове. Същото важи и за събота и неделя през април, те няма как да бъдат приспаднати като дни отпуск, защото са неработни по календар съобразно Наредбата за работното време, почивките и отпуските.
Реално, дори и да приемем, че отпускът Ви е започнал от 17.08, когато сте излязъл от нощна смяна, до 26.08 са 7 работни дни, т.е. за този период трябва да сте изразходил само 7 от полагащите Ви се за годината дни платен годишен отпуск, който се смята в работни, а не в календарни дни. Къде са "изтекли" останалите 4 ли колко още са били "начислени" отгоре, само този, който разполага със съответната информация, може да каже.
На мен не ми е известно работа в бензиностанция да дава право за ползване на допълнителен или удължен платен годишен отпуск. Кои имат право на допълнителен платен годишен отпуск посочва изчерпателно Наредбата за определяне на видовете работи, за които се установява допълнителен платен годишен отпуск. Поне аз като я гледам, служителите на бензиностанции не са посочени, посочени са работещите пряко в производството на горива. За удължен годишен отпуск говорят чл. 24 и сл. от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, там са посочени учители, професори, пилоти, радиоводещи, ама не виждам служители на бензиностанции. Така че според мен това, което Ви е казал Вашият познат, изглежда да не е вярно. Остава вариантът в трудовия договор да пише нещо в повече или ако има някакъв синдикат, той да е сключил колективен трудов договор, в който да е уговорено служителите на бензиностанции да ползват допълнителен платен годишен отпуск. С такава информация вече не разполагам, тя е и специфична за конкретния сектор.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 572
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Ползване на платен годишен отпуск

Мнениеот guest1 » 01 Яну 2024, 20:42

bvoykov написа:Когато се посочва периодът на отпуска, обикновено в него се включват календарни дни събота и неделя. Само календарните работни дни обаче се броят за "дни отпуск", защото последният се разрешава в работни дни, т.е. събота и неделя при сумирано работно време не се броят за отпуск и не следва да бъдат вадени от дните платен отпуск, на които работникът има право, дори и ако той е следвало да работи по график - по аргумент от чл. 9б, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските. Един ден отпуск и без това при изчисляването на нормата се приспада като 8 часа от общото количество часове, няма как 8 часа да бъдат равни на една работна смяна от 12 часа.

Продължение на тези (и другите) разсъждения намирам в това мнение - Отпуск в събота за лице на СИРВ
Съгласно чл. 9б, ал. 2 от НРВПО когато работник или служител през целия или през част от периода, за който е установено сумирано изчисляване на работното време, е ползвал отпуск, нормата за продължителност на работното му време се преизчислява, като от броя на работните дни по календар се изваждат съответните дни отпуск, разрешени в работни дни по календар.
В случай че работникът или служителят желае да не полага труд в събота или неделя, въпреки че съгласно индивидуалния график следва да е на работа в тези дни, работодателят следва да извърши промяна на поименния индивидуален график на лицето, за да осигури ползването на почивка на работника или служителя през събота и неделя, а също така и ползването на отпуск през други работни дни по календар. В противен случай ползването на платения годишен отпуск не може да се отрази при изчисляването на нормата за периода на сумираното изчисляване на работното време.
В случая трябва да се промени графика и лицето да почива в събота и неделя. А платеният годишен отпуск се отчита по календарните дни и съботите и неделите не се включват.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2338
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта


cron