начало

ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност

казус Имуществена отговорност, ТПО

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


казус Имуществена отговорност, ТПО

Мнениеот atanasova_ilio » 30 Ное 2012, 12:45

Г-н Костов работи по трудово правоотношение в предприятие „ Х ” ООД на срочен трудов договор със клауза за изпитание на длъжноста „ счетоводител ” . На 15 .11.2012 г. При влизане на работното си помещение г- н Костов забелязал , че служебната каса не е заключена и от нея липсват 5000 лева , но същият не си спомня дали при напускане на помещението предишният ден я е заключил. В същата стая работят още двама служители , които заемат същата длъжност „ счетовоодител” , но са на безсрочни трудови договори .
1 в . Отговаря ли г-н Костов имуществено за претърпелите от работодателя вреди ? При отвратителен отговор моля посочете основанието или процедурата за ангажиране на отговорността му , както и дали считате , че това е пълна или ограничена имуществена отговорност . При отрицателен отговор моля мотивирайте отговора си ?
Нговата отгое той е взел липсващата сума от касата,ако това се докаже отговорността ще е пълна която вече се решава по съдебен път .
2 в . Това че г-н Костов е на срочен трудов договор с клауза за изпитание отразява ли се на вида имуществена отговорност ?
Отговор: Г-н Костов въпреки това , че е на изпитателен срочен договор е отговорен , защото работницитте и служителите на срочен трудожв договор имат равни права , задължения и носят еднаква отговорност тези които са назначени по безсрочен трудов договор .
3 в .Може ли работодателят веднага след установяване на липсата да разпореди да бъдат осъществени удръжки от трудовото възнаграждени на г-н Костов ? Покакъв ред се ангажира имуществената отговорност на г-н Костов ?
Отговор : Работодателят не може веднага след установяване на липсата да разпореди да бъдат осъществени удръжки , защото трябва да издаде заповед в която да се опишат точно основанието и размерът на отговорността на г-н Костов . Ако той не успори до 1 месец , работодателят може да удържи дължимата сума от трудовото възнаграждение , но трябва да бъдат спазени размерите посочени в чл.446 от ГПК.
4 в .Ако работодателят реши да уволни дисциплинарнто г-н Костов , това пречка ли е да се търси имуществена отговорност ?
Отговор : Само при мног о тежко даказано нарушение се прилага дисциплинарно уволнени , и то при спазване на стриктно процедурата за налагането му . Имуществената отговорност се прилага независимо от дисциплинарната и каквато и да била друга отговорност.
5 в. Може ли работодателят да прояви претенция в двоен рамер , поради това , че са на лице пропуснати ползи и неимуществени вреди ?
Отговор : Работодателят не може да предави претенции в двоен размер , защото отговорността на г-н Костов е ограничена и е до размера на вината , той не отговаря за пропуснати ползи и неимуществени вреди .
6 в. До какъв максимелен размер отговаря г-н Костов ?
Отговор : Максимарният раземер на огроничената отговорност е размерът на винатга , но не повече от трикратния размер на месечното трудово възнаграждение на работника .
7 в .Отговаря ли г-н Костов за законните лихви?
Отговор : Може да се говори за лихви само ако се стигне до съдебен иск , а до него може да се стигне ако работникът обжалва връчената му заповед за реализиране на ограничена имуществена отговорност , или ако става въпрос за пълна имуществена отговорност.
8 в. Вярно ли е , че работодателят трябва задължително да насичи претенцията си и към тримата счетоводители , работещи в същата стая и да тръси от всеки един по 1/3 от липсващата сума?
Отговор : Поради това , че вината на г-н Ксотов не е доказана трябва да си подели липсите с колегите си. Отговорността ще поемат и тримата служителя –пропорционално на брутното и възнаграждение , получено от всеки за времето , за което е констатирано липсата.
9 в. При какви условия може да се приложи бригадна отговорност ?
Отговор : Бригадната отговорност се прилага тогава когато има писмен договор с работодателя , че работниците поемат такава отговорност или , че съществува невъзможност да се установи конкретния извършител , или при неразграничена отчетническа дейност.
atanasova_ilio
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Ное 2012, 12:42

Re: казус Имуществена отговорност, ТПО

Мнениеот atanasova_ilio » 30 Ное 2012, 19:38

няма ли кой да подпре с едно рамо утре за изпита :cry:
atanasova_ilio
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Ное 2012, 12:42


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 47 госта


cron