начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Закон за местните данъци и такси

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Закон за местните данъци и такси

Мнениеот karmen1961 » 28 Сеп 2012, 16:18

Търся компетентна консултация за следния казус:
Юридическо лице, освободено от данък сгради по силата на чл. 24 от ЗМДТ, дължи ли такса смет? Питам, защото по моята логика излиза следното: такса смет се дължи от данъчно задължените лица по чл. 11, обаче чл. 24 освобождава някои, т. е. те не са даъчно задължени, значи не дължат и такса смет. Само че не съм юрист, така че не знам. А пък в моя град колективно изреваха всички културни институти и училища, защото общината изведнъж преди три дни им поиска за две години назад такса смет, предполагам заради ал. (5) на чл. 11. Но пак си мисля, че щом чл. 24 те изключва от чл. 11, не си даъчно задължено лице и като такова не дължиш и таксата. Ако някой е наясно, моля да помогне. Въпросът ме засяга лично. Да не би да е от онеи казуси, които се решават в съда?
karmen1961
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 01 Ное 2011, 12:11

Re: Закон за местните данъци и такси

Мнениеот karmen1961 » 28 Сеп 2012, 16:23

Предварително благодаря
karmen1961
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 01 Ное 2011, 12:11

Re: Закон за местните данъци и такси

Мнениеот TheOldMan » 28 Сеп 2012, 22:53

Едното е данък, който се дължи за това че имате някаква собственост. Другото е такса за услуга. Двете нямат нищо общо, задълженията се пораждат по коренно различни закони, а и самата им същност е различна. Но понеже излизат на една бележка и се дължат на едно гише, доста хора изпадат в заблуда.
Аз като "лице със специфично потребности" (демек инвалид) също съм освободен само от данък върху панелката, но такса смет си я плащам на общо основание.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Закон за местните данъци и такси

Мнениеот karmen1961 » 17 Окт 2012, 09:23

Благодаря!
karmen1961
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 01 Ное 2011, 12:11


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 49 госта


cron