начало

Край на чакането: България е в Шенген и по суша от 1 януари Край на чакането: България е в Шенген и по суша от 1 януари

Наемане на непълнолетно лице

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наемане на непълнолетно лице

Мнениеот stelliana » 12 Юни 2007, 22:30

Здравейте, интересува ме какви документи трябва да се изкарат , за да се наеме непълнолетен човек - (на 17г.) на работа.
Благодаря предварително.
stelliana
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 25 Авг 2006, 18:09

Re: Наемане на непълнолетно лице

Мнениеот vesselincho » 12 Юни 2007, 22:45

Зависи за каква работа става въпрос!Чл.301 КТ и сл. разрешение на инспекцията по труда и съгласие на родител(попечител)
vesselincho
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 22 Фев 2006, 12:10

Мнениеот stelliana » 12 Юни 2007, 23:29

Става въпрос за работа като сервитьор/барман така че предполагам не би било проблем?
stelliana
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 25 Авг 2006, 18:09

Мнениеот marter » 13 Юни 2007, 09:14

Наемането на непълнолетни на работа без разрешение от Инспекцията по труда се смята за криминално деяние. Лица от 16 до 18 години се приемат на работа след обстоен предварителен медицински преглед и медицинско заключение, което установява годността им да извършват съответната работа и с разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай /чл. 303, ал. 2 и 3 от КТ/.Подрастващите не могат да се трудят при опасни за здравето им производства и над нормата за трудов ден, т.е. не повече от 7 часа дневно.

"Правният режим на полагането на труд от непълнолетни и по изключение от малолетни лица е установен в Кодекса на труда (КТ), Наредба №4 от 1999 г. за работите, които са забранени за лица от 15 до 18 годишна възраст и Наредба за работата на лицата, ненавършили 15-годишна възраст.
Санкции
За нарушението на императивните норми в КТ и на подзаконовите нормативни актове, издадени въз основа на него, по отношение на труда на непълнолетните е предвидено носенето на административно наказателна отговорност по чл.414 КТ.
Едновременно с това с изменението на Наказателния кодекс от м. март 2004 г. наемането на работа на непълнолетни лица без дадено предварително разрешение от Инспекцията по труда е криминализирано т.е. това деяние е въздигнато в престъпление. Наказателна отговорност по чл.192а НК носи работодателя, който е наел на работа непълнолетен без разрешение от Инспекцията по труда.
Предвидените санкции са:
• За наемане на лице от 16-18 г. – затвор до 6 месеца и глоба от 500 до 1000 лв.
• За повторно – затвор до 1 година и глоба от 1000 до 3000 лв.
• За наемане на лице от 15-16 г. – затвор до 1 година и глоба от 1000 до 3000 лв.
• За повторно – затвор до 3 години и глоба от 2000 до 5000 лв.
Легална работа на малолетни и непълнолетни
Съгласно разпоредбите на Кодекса на труда право на труд имат лицата, които са навършили 16 години.
По изключение се допуска полагане на труд от непълнолетни лица, навършили 15 години. Също по изключение на ученически длъжности в цирковете могат да се наемат момичета, навършили 14 години, и момчета, навършили 13 години.
За участие в снимки на филми, подготовка и изнасяне на театрални и други представления могат пак по изключение могат да се наемат и малолетни лица.
Те могат да полагат труд с изричното съгласие на своите родители и настойници. Заявяване на изрично писмено съгласие от страна на родителите или настойниците е необходимо и за полагане на труд и от непълнолетни лица от 14 до 16 годишна възраст.
Всички непълнолетни и малолетни лица могат да полагат труд само след дадено предварително писмено разрешение от ИА “Главна инспекция по труда”.
За да се даде разрешение от Инспекцията по труда следва да се представят следните документи:
• Писмено искане от работодателя;
• Медицинско заключение :
 За деца от 15-18 от лекарско-консултативна комисия към диагностично-консултативните центрове за доболнична медицинска помощ или съответната лекарска практика, чийто член е неговия личен лекар,
 За 15 – 16- годишните заключението трябва да удостоверява, че те са годни да извършват конкретната работа и, че тя няма да увреди тяхното здраве и да попречи на тяхното физическо развитие
 Над 16 години – че са годни да извършват съответната работа;
 Под 15 години – от ЛКК към детските отделения на МБАЛ след обстоен медицински преглед;
• Копие от акт за раждане/лична карта;
• Копие от молбата за работа на детето;
• Длъжностна характеристика или кратко описание на работата;
• За непълнолетните под 16 години писмено съгласие от техните родители за започване на работа;
Разрешението не е само про форма. За това говори и фактът, че не всяко искане за разрешение се удовлетворява. Във връзка с даваното разрешение инспекторите по труда могат да извършат лична проверка на условията на труд, при които ще работят непълнолетните. Също така в масовите случаи инспекторите по труда провеждат лични срещи с децата и работодателите, като им се разясняват основните права и изисквания във връзка с наемането на деца на работа.
Следва да се има пред вид, че законодателството ни съдържа норми, които поставят допълнителни условия за упражняване на труд от непълнолетни с цел опазване на тяхното здраве и закрила на все още формиращия се организъм и психика.
Съгласно чл.304 ot КТ за непълнолетните лица се забранява работа, която е:
1. извън техните физически или психически възможности;
2. свързана с излагане на вредно физично, биологично или химично въздействие, особено с токсични агенти, канцерогени, агенти, причиняващи наследствено генетично или вътреутробно увреждане;
3. свързана с вредности, които по какъвто и да е друг начин оказват постоянно неблагоприятно въздействие върху здравето;
4. в условия на радиация;
5. при изключително ниски или високи температури, шум или вибрации;
6. свързана с риск от трудови злополуки, за които се предполага, че не могат да бъдат осъзнати или избегнати от непълнолетния поради неговата физическа или психическа незрялост.
В Наредба № 4 от 1999 г. конкретно са изброени работите и отраслите, където е недопустимо полагането на труд от непълнолетни. Съгласно чл. 3 от Наредбата Инспекциите по труда могат да не дадат разрешение за постъпване на работа и за дейност, която по начало не е забранена за изпълнение от лица, ненавършили 18 г., ако по преценка на инспекторите по труда конкретните условия са вредни, тежки или опасни.
Тези обстоятелства се изследват при даване на разрешение за наемане на непълнолетен.
Максималната продължителност на работния ден за непълнолетните е 7 часа, а за нощен спрямо тях се счита трудът, положен от 20,00 до 6,00 часа. Абсолютно е забранено полагането на нощен и извънреден труд от непълнолетните. Те имат право и на по-голям по размер годишен платен отпуск – 26 дни. Всички тези изисквания реално се контролират от инспекцията по труд. Не трябва да се забравя, че между 15 -и 16 -годишна възраст труд може да се полага само по изключение. Поради това винаги се прави едно по-детайлно изследване дали са на лице достатъчно значими причини едно дете на тази възраст да работи.
Редът за полагане на труд от непълнолетни, установен в Кодекса на труда, обхваща както ежедневната трудова заетост на такива лица по безсрочни трудови договори, така и сезонната и почасовата заетост на непълнолетните и малолетните.
Всяка заетост на непълнолетни и малолетни лица по трудово правоотношение е законосъобразна само ако от работодателя е получено разрешение от съответната Областна инспекция по труда за наемането на всяко конкретно малолетно или непълнолетно лице.

Даването на предварително разрешение за наемане на конкретно непълнолетно лице е първата стъпка в процеса на контрол, упражняван за спазване на законовите разпоредби, закрилящи детския труд. При издаване на разрешението Инспекцията по труда преценява доколко във всеки конкретен случай са спазени законовите разпоредби за полагане на труд от непълнолетните и на базата на тази преценка на условията, при които ще полага труд непълнолетното лице, дава поисканото от работодателя разрешение.
Следваща форма на контрол са извършваните от инспекторите по труда проверки по местата, където се полага труд, за спазване на трудовото законодателство и нормативните изисквания за безопасни и здравословни условия на труд. При тези проверки винаги се обръща особено внимание на контрола по спазването на нормите, закрилящи детския труд." :roll:
И ОЩЕ ЕДИН ПЪТ:По изключение се допуска полагане на труд от непълнолетни лица, навършили 15 години. Също по изключение на ученически длъжности в цирковете могат да се наемат момичета, навършили 14 години, и момчета, навършили 13 години.

По изключение за участие в снимки на филми, подготовка и изнасяне на театрални и други представления могат да се наемат и малолетни лица.

Те могат да полагат труд с изричното съгласие на своите родители и настойници. Заявяване на изрично съгласие от страна на родителите или настойниците е необходимо и за полагане на труд от непълнолетни лица от 14 да 16 годишна възраст.
Трудът на непълнолетните и малолетните лица е под специалната закрила на българското законодателство. Всички непълнолетни и малолетни лица могат да полагат труд само след дадено предварително писмено разрешение от Изпълнителна агенция “Главна инспекция по труда” към министъра на труда и социалната политика.

Редът за полагане на труд от непълнолетни, установен в Кодекса на труда, обхваща както ежедневната трудова заетост на такива лица по безсрочни трудови договори, така и сезонната и почасовата заетост на непълнолетните и малолетните т.е. всяка заетост на непълнолетни и малолетни лица по трудово правоотношение е законосъобразна само ако от работодателя е получено разрешение от съответната Областна инспекция по труда за наемането на всяко конкретно малолетно или непълнолетно лице.

Приемането на работа на лица до 18 - годишна възраст без разрешение от Инспекцията по труда е обявено от закона за престъпление. Предвижда се санкция лишаване от свобода до шест месеца и глоба от петстотин до хиляда лева, ако лицето е на възраст от 16- до 18- годишна възраст и лишаване от свобода до една година и глоба от хиляда до три хиляди лева , ако лицето е до 16 - годишна възраст. За повторно извършване на деянието санкцията е завишена, като за лицата от 16- до 18- годишна възраст тя е лишаване от свобода до една година и глоба от хиляда до три хиляди лева, а за лицата до 16- годишна възраст – лишаване от свобода до три години и глоба от две хиляди до пет хиляди лева.

Разрешение за приемане на работа на лица до 18 - годишна възраст се дава от Областната инспекция по труда по местонахождение на обекта, в което лицето ще извършва работа. За целта работодателят прави писмено искане до Областната инспекция по труда, в което се посочват идентификационните данни за фирмата, името на лицето за което се иска разрешението , неговото ЕГН, длъжността, която ще заема и работата, която ще извършва.

Към искането за издаване на разрешение се прилагат следните документи:
• копие от акта за раждане на лицето или личната карта;
• копие от молбата за започване на работа;
• медицинско заключение (за лицата ненавършили 15 годишна възраст медицинското заключение следва да бъде издадено от лекарска консултативна комсия към детските отделения на многопрофилните болници за активно лечение);
• описание на работното място и продължителността на работното време;
• длъжностна характеристика.

За лицата, ненавършили 15 - годишна възраст, се представя и съгласие на родителя (попечителя) за започване на работа.

Искането се прави преди да бъде сключен трудовия договор с лицето.

След извършване на проверка на посочените условия за труд, Областната инспекция по труда дава или отказва исканото разрешение за всеки отделен случай.

----------------------------------------------------
Списък с дирекциите на "ГЛАВНА ИНСПЕКЦИЯ ПО ТРУДА" по области можете да намерите на адрес:
http://git.mlsp.government.bg/BUL/spisak-OIT.html

Ако искате да сигнализирате за нарушения от страна на работодатели, можете да се обърнете и към ДЪРЖАВНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО на адрес http://www.sacp.government.bg/
или на телефони (02) 933-90-35 и 933-90-39"

:idea: :idea: :idea:
И АЗ СЪМ ЧОВЕК! (Т. ДЕСКОВА)
marter
Потребител
 
Мнения: 390
Регистриран на: 31 Окт 2006, 09:54

Re: Наемане на непълнолетно лице

Мнениеот sophieee » 27 Юни 2012, 13:55

А някой може ли да ми каже дали има някакъв лимит от работно време, в който трябва да се вмести наетото непълнолетно дете?
sophieee
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Юни 2012, 22:15

Re: Наемане на непълнолетно лице

Мнениеот borovinka » 28 Юни 2012, 11:49

sophieee написа:А някой може ли да ми каже дали има някакъв лимит от работно време, в който трябва да се вмести наетото непълнолетно дете?


"Лимитът" е стандартното 8-часово работно време, което важи и за пълнолетните.
Имайте предвид, че непълнолетно лице не може да полага нощен труд - т.е. ако заведението, в което ще е сервитьор лицето, работи и след 22 часа вечер, забравете за това лице да е на смяна.
Може да работи само дневни смени (дневни са смените между 6.00 сутринта и 22.00 вечерта).
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1515
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron