начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

Отмяна на дарение

Казуси за недвижими имоти


Отмяна на дарение

Мнениеот bobob » 25 Юли 2007, 22:56

1. През юли 2006 баща дарява на сина си апартамент като си запазва правото да ползува имота безвъзмездно до края на живота си. В дарението няма клауза за плащане на издръжка от сина на бащата.

2. Сина и бащата са безусловно съгласни да се развали дарението.

3. Има ли шанс Съда да отмени дарението ако се иска отменяне на дарението по чл.225 в) (отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.) на ЗЗД. Сина може да свителствува че се е съгласил да издържа бащата само устно (без да е вписано в дарението) и сега отказва на баща си такава издръжка и е безусловно съгласен да се отмени дарението.

4. Другият вариант е сина да дари обратно апартамента на баща си и да подпише декларация че с това дарение на баща си той се отказва от полученото дарение от баща си.
Този втори вариант не е много издържан тук като може да не се приеме това като отказ от дарението.
bobob
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Юли 2007, 22:30

Мнениеот monteskio » 25 Юли 2007, 23:09

Здравейте,

Съществуват много варианти, чрез които собствеността върху дареното имущество да се върне в притежание на бащата.

Възможно е:

1. Възможно е синът да дари апартамента на баща си. В този случай не е обходимо да се подписва посочената от вас декларация.

2. Възможно е съдът да отмени направеното дарение, ако се съберат достатъчно убедителни доказателства, за наличие на отменителни основания по смисъла на разпоредбите на ЗЗД.


УСПЕХ !
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1637
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Мнениеот bobob » 25 Юли 2007, 23:39

monteskio написа:Здравейте,

Възможно е:

1. Възможно е синът да дари апартамента на баща си. В този случай не е обходимо да се подписва посочената от вас декларация.



Проблемът не е във връщането на апартамента на бащата.
Проблема е да се приеме че сина се отказал от дарението получено от бащата !!!
И такава декларация която сина би подписал би подкрепила становището, че дарението от сина на бащата (връщане на апартамента на бащата) се извършва по причина на отказ от сина на първото дарението от бащата на сина.

monteskio написа:Здравейте,

Възможно е:

2. Възможно е съдът да отмени направеното дарение, ако се съберат достатъчно убедителни доказателства, за наличие на отменителни основания по смисъла на разпоредбите на ЗЗД



Въпросът е дали съда ще отмени дарението само на базата на неизпълнение на устна (не вписана в дарението) уговорка между сина и бащата за издръжка, която сина ще откаже да изпълни. Сина и бащата са безусловни съгласни да се отмени дарението.
bobob
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Юли 2007, 22:30

Мнениеот bobob » 26 Юли 2007, 00:14

Явно отменянето на дарението от съда е малко безнаадежна работа.

Тогава при вторият вариант ако: Сина дари обратно апартамента на баща си и подпише Декларация че с дарение което прави и с което връща апартамента на баща си той се отказва от полученото дарние от баща си.
Целта е сина да отмени всички юридически (законови - например данъчни) последствия от направеното първо дарение от бащата на сина.

Ако я няма декларацията то законовите последствията от първото дарение си стоят. Още едно пояснение: Сина е двоен гражданин и при дарение се явявят данъчни проблеми в страната (не BG), на която той е също гражданин.

При този втори вариант може ли юридически законно да се приеме че последствията от първото дарение са елиминирани.
bobob
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Юли 2007, 22:30

Мнениеот bobob » 26 Юли 2007, 17:46

ykovachev написа:Я кажете какво всъщност целите, защото и при отмяна по съдебен ред, и при обратно дарение на имота в полза на бащата не мога да приема, че дарение все едно не е имало... Нито декларацията може да заличи случилото се. Иначе едва ли не ще трябва някак да доказвате нищожност на сделката ли, що ли... Данъчни проблеми - добре, но докато, да речем, се постанови съдебно решение, с което се прогласи нищожността на сделката, данъчните в чуждата държава няма ли без друго да размахат "данъчната тесла"? :?


Данъчните задължения ще възникнат в другата държава само след продаването на апартамента
bobob
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Юли 2007, 22:30

Мнениеот bobob » 27 Юли 2007, 01:46

1. Очевидно да се отмени дарението е Теоретично възможно, но на практика много трудно.

2. Тогава остава втората алтернатива - Да се дари апартамента от Сина обратно на бащата.
При такова дарение възможно ли е да се направи дарение със следният текст:
И.И.И. (Сина) дарява на Баща си К.И.И.следният свой недвижим имот, който недвижим имот Баща му К.И.И му е дарил с Нотариален акт за дарение № ............. от 25.07.2006 год, а именно апартамент (описание на апартамента), като с това дарение И.И.И. (Сина) връща на баща си дареният му гореописан недвижим имот.

При този текст на дарението данъчните власти на чуждата държава би могло да бъдат убедени че синът не притежава в своето портфолио въпросният недвижим имот. Въпреки, че е притежавал за кратък период (1 година) този недвижим имот, Синът няма никакъв принос при закупуването или обновяването на имота, както и никога не е използувал този имот за лично облагодетелствуване.
Впрочем този имот му е дарен от Баща му, като Бащата си запазва правото на ползуване безвъзмездно до края на живота си дареният имот. така че Сина по смисъла ма този текст не е ползувал никога имота, също не е плащал никога данъци за този имот (по закон ги плаща ползвателят на имота при такова дарение).
Във връзка с горното може да се приеме, че Синът е получил дарение имот, който имот не е ползувал и не е могъл да го ползува, няма никакъв принос за създаване на този имот и 1 година гслед като го е получил го е върнал на дарителя си. Следователно въпросният имот НЕ БИ трябвало да се включва в портфолието на Сина и съответно да се облага от данъчните власти на другата дуржава (не BG) на която Сина също е гражданин.

Така че Въпросът ми е може ли горният текст да мине при Нотариуса и по-този начин да се дари имота обратно от Сина на Бащата.
bobob
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Юли 2007, 22:30


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 42 госта


cron