начало

Административен съд-Варна е домакин на благотворителен коледен базар Административен съд-Варна е домакин на благотворителен коледен базар

smiana upravitel EOOD

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


smiana upravitel EOOD

Мнениеот g-man » 22 Сеп 2004, 13:53

Zdraveite kolegi,
Imam dva vuprosa vuv vruzka s podgotviane na smiana na upravitel na EOOD:
1. S re6enite za smiana na upravitelia ednol. sobstvenik triabvali izri4no da osvobodi staria upravitel ot otgovornost i ako ni6to ne se spomenava po tozi vupros kakvo stava s otgovornostta na staria upravitel - kolko vreme produljava ot re6enieto za osvobojdavane?
2. Sus zaiavlenieto za smiana triabva li da se pusne kato prilojenie i nov u4reditelen act na EOOD?
Mersi
g-man
 

Re: smiana upravitel EOOD

Мнениеот лунатик » 22 Сеп 2004, 16:14

1. Освобождаване от длъжност и освобождаване от отговорност са две различни хипотези. Управителят може да бъде освободен от длъжност без да бъде освободен от отговорност (или обратното). Предполагам, че давността за отговорността е общата по ЗЗД - чл. 110 във връзка с чл.115 б. "д"
2. Не следва да се пуска нов учредителен акт на ЕООД. Заявявя се вписване само обстоятелството което е изменено - смяната на управителя.
лунатик
 

Re: smiana upravitel EOOD

Мнениеот protekta » 22 Сеп 2004, 17:11

Допълнение към казаното от лунатик по т.2. - освен ако в първоначалния учредителен акт фигурира името на управителя /има и такива случаи, и то не само когато управител е самият едноличен собственик/. Тогава трябва да се приложи промененият учредителен акт.
protekta
Потребител
 
Мнения: 428
Регистриран на: 10 Сеп 2003, 12:32
Местоположение: София

Re: smiana upravitel EOOD

Мнениеот elecon » 23 Сеп 2004, 12:06

Напоследък, дори и за ЕООД, от ФО искат договор за възлгане на управление.
elecon
 

Re: smiana upravitel EOOD

Мнениеот protekta » 23 Сеп 2004, 12:42

Така е, искат, защото и законът го изисква.
protekta
Потребител
 
Мнения: 428
Регистриран на: 10 Сеп 2003, 12:32
Местоположение: София

Re: smiana upravitel EOOD

Мнениеот случаен-N » 23 Сеп 2004, 13:37

Нищо подобно! Договорът за управление е вътрешен между дружеството и управителя въпрос. Няма законово основание да се иска от съда. Ако в някой окр. съд го искат и вие го прилагате, значи сте слаба ракия и лесно се давате...:)))

П.П. В СГС вече не го искат, имаше много кратък период, в който се искаше, но нещата се изясниха. В Пловдив също не искат.
случаен-N
 

Re: smiana upravitel EOOD

Мнениеот protekta » 23 Сеп 2004, 15:19

И друг път сме дискутирали въпроса дали трябва, или не трябва да се иска. Факт е, че този договор трябва да бъде сключен.
А по отношение на практиката в СГС - не е вярно, че всички състави не го искат. Пък и всеки сам ще реши дали да представи един документ повече /по негова преценка/, или да обжалва.
protekta
Потребител
 
Мнения: 428
Регистриран на: 10 Сеп 2003, 12:32
Местоположение: София

Re: smiana upravitel EOOD

Мнениеот Ta-nya » 26 Сеп 2004, 11:48

Договорът за възлагане на управление е самостоятелен договорен тип, който се урежда от гражданското законодателство. Според чл. 135 и чл. 141, ал. 1 и 2 от ТЗ управителят организира и ръководи дейността на дружеството съобразно закона и решенията на общото събрание, отговаря за дружествените работи и представлява дружеството пред всички лица и органи. Според чл. 145 от същия закон той носи пълна имуществена отговорност за претърпени от дружеството вреди.
т.е. касае до ДОГОВОРНА отговорност на управителя от неизпълнение на договорно задължение по управление на предприятие, при което управителят дължи определен стопански резултат.
Мисля, че ако управителят не е изрично освободен от отговорност, вземането на ЕООД-то срещу него за причинените му от Управителя вреди ще се погаси с общата 5 годишна давност, която започва да тече от освобождаване на Управителя он длъжност.

Със заявлението за смяна на управителя /освен ако това е бил едноличния собственик на капитала/, не трябва да се представя нов учредителен акт на Дружеството.
Ta-nya
 


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 18 госта


cron