начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

нотариален ак за имот в ЖСК

Казуси за недвижими имоти


нотариален ак за имот в ЖСК

Мнениеот antim » 25 Фев 2007, 02:40

Колеги, моля за становища дали нотариалните актове за собственост на имот в ЖСК, а/ издаден по обстоятелствена проверка /от една страна/ или б/ такъв, издаден по предвидения от ЖСК ред, но при отсъствие на разрешение за ползване, страдат от порок? Нищожни ли са те?
На въпрос дали нотариусите могат да издават нотариални актове в посочените по-горе хипотези, проф. Иван Велинов отговори :" Да, ако имат кураж." Макар и красноречив, отговорът не е по същество. Такива актове масово се издават в нашия град. До сега не ми е известно някой от тях да е атакуван в съда. А имоти, "притежавани" сподобни актове се използват като обезпечение на кредити. Какво правим, ако се стигне до принудително изпълнение върху такъв имот за събиране вземането на кредитора ?
antim
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Фев 2007, 22:44

Re: нотариален ак за имот в ЖСК

Мнениеот mitko6 » 25 Фев 2007, 11:21

antim написа:Колеги, моля за становища дали нотариалните актове за собственост на имот в ЖСК, а/ издаден по обстоятелствена проверка /от една страна/ или б/ такъв, издаден по предвидения от ЖСК ред, но при отсъствие на разрешение за ползване, страдат от порок? Нищожни ли са те?

Отново да се върнем към чл. 472 ГПК - там са описани изчерпателно "пороците", които водят до нищожност на нотариалния акт.
Ако обяче въпросът ви е дали нотариусът може да признае някого за собственик на недвижима вещ - сграда, или на обособена част от него - жилище например, без да има издадено разрешение за ползване - отговорът е "кросноречив" - ДА! РП е административен акт - виж какво значение има в чл. 178 ЗУТ, и неговото издаване/неиздаване не влияя върху вещното право. Но явно когато говорите за РП, имате предвид нещо свързано със законността на постройката. И това не е вярно. И само да ви упътя, тъй като се обърнахте с обръщението "колеги" - РП от 2003 г. бр. 64/2003 г. ДВ, не се издават за строежи от 1-3 категория. Така че отговорът на този професор - признавам си, неизвестен за мен, наистина е "красноречив", показва пълно незнание - "Ако имали кураж нотариусите!". Не им трябва на тях кураж, а да упражняват своите правомощия, дадени им от държавата. Ако са налице останалите предпоставки за издаване на НА, дали има издадено или не РП, са длъжни да го съставят!
Колко ли още професори има по знайни и незнайни университети!!!
mitko6
Потребител
 
Мнения: 514
Регистриран на: 26 Окт 2006, 23:57

Мнениеот mitko6 » 25 Фев 2007, 11:27

Виж и чл. 181, ал. 1 ЗУТ, във вр. с § 5, т. 46 ЗУТ - има легално определение на понятието "груб строеж"!
mitko6
Потребител
 
Мнения: 514
Регистриран на: 26 Окт 2006, 23:57


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 95 госта


cron