начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

Наследник иска да влезе във владение?

Казуси за недвижими имоти


Наследник иска да влезе във владение?

Мнениеот ikonomisttt » 25 Окт 2006, 15:56

Наследих 1/3 имот - апартамент от майка ми. Другите наследници са вторият й съпруг и второто дете. И двамата не са в страната отдавна. След смъртта й ключ от апартамента има само роднина на вторият й мъж и роднината отказва да ми го даде. Обърнах се към полицията, но от там ме препратиха към съда, защото те не могат нищо да направят. Посъветваха ме в никакъв случай да не опитвам да вляза сам. Направиха все пак проверка със съседите живее ли някой там. Въпросите ми са:
1. Какво може да стане, ако отида и разбия вратата и сменя ключа.
2. Какво съдействие мога да потърся от тук нататък и от кои органи, ако реша да не предприема деиствия сам.
3. Как се изважда препис от нотариален акт, като не знам номера му, делото, том номер и т.н. Става ли само с адрес на имота и свидетелството за наследници.
4. Как човек влиза във владение в негов имот, ако няма ключ, а не знае дали вътре няма някой който да твърди, че има правно основание да го владее.

Не искам съвети да отида на адвокат, защото вече го направих и то при два. Объркан съм от разнопосочните им отговори! Няма начин да се разберем "по роднински" също така. Благодаря.
ikonomisttt
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Окт 2006, 15:42

Мнениеот gosho72 » 25 Окт 2006, 16:10

Най-напред опитайте да уредите цивилизовано отношенията си,като отправите нотариална покана да лицето,притежаващо ключа на въпросния апратамент да Ви предаде ключа.
Ако не получите въпросния ключ за наследстевиня Ви апартамент следва да си упълномощите адвокат,който да се подготви за завеждане на гражданско дело по чл.108 от ЗС.това е ревандикационния иск на невладеещия собсктвеник срещу владеещия несобственик.
Наистина не е редно да разбивате вратата и да се нанасяте-по тоя начин осъществявате състава на наказуемото деяние самоуправство.
Препис на нотариален акт можете да получите от служба "Вписвания" към районния съд по местонахождение на имота.Необходимо е също да притежавате и удостоверение за наследници.По нататакъ ще получите разяснения от адвоката,който ще Ви представлява по делото като ищцова страна.
С решението на районния съд ще имате право да се снабдите с изпълнителен лист.След това предстои образуване на изпълнително дело от държавен или частен съдебен изпълнител ,чрез който ще се извърши въвода Ви във владение.
Нотариалния акт представлява несъдебно изпълнително основание-но тъй като не е издаден на Ваше име консултирайте се с адвокат дали е възможно въз основа само на същия и удостоверението за наследници да се образува направо изпълнително дело за въвода Ви във владение без да е необходимо изчакване на осъдително решение по граждански иск.

И макар,че не искате съвет от адвокат-все пак мл.адвокат Ви подготви настоящия отговор. :lol:
Последна промяна gosho72 на 25 Окт 2006, 16:16, променена общо 1 път
gosho72
Потребител
 
Мнения: 740
Регистриран на: 19 Мар 2006, 00:45
Местоположение: Novi Pazar

Мнениеот ykovachev » 25 Окт 2006, 16:15

а дали този трети отговор се различава от предишните два, които сте получили като сте ходили при адвокати? 8) впрочем, имате и други начини да извлечете ползи от имота - без друго сте съсобственик, т.е. не е сигурно, че ще можете да си го ползвате безпрепятствено, без другите (или техен пълномощник) да Ви се мотаят из краката... така че питайте и за варианти, но по интернет ще получите само общи насоки за това.
Успех!
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2069
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Мнениеот ikonomisttt » 25 Окт 2006, 16:17

Благодаря. Напротив исках отговори от знаещи, а обикновено това са адвокатите. Не исках съвет да отида директкно на адвокат, защото ако беше така нямаше да си парвя труда да пиша тук.

Този отговор се доближава до единия. А какви други ползи мога да имам? Аз не искам нито пари, нито имотът в дългосрочен план. Искам само да не се владее от непълномощени особи, а някой ден ние със съпругът все ще се разберем за делба. (я съдебна, я доброволна)

А какво мислите за варианта да напиша жалба до районния прокурор с молба за съдействие. Това какъв ефект би имало и как се сравнява във времето със решението на съда по моя ревандикационен иск
ikonomisttt
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Окт 2006, 15:42

Мнениеот ykovachev » 25 Окт 2006, 16:25

всъщност под "варианти" имах предвид именно делба, по възможност доброволна. Да Ви кажа, не съм особено уверен доколко има смисъл да се оплаквате в прокуратурата, а ако имате влязло в сила решение по ревандикационен иск във Ваша полза, позицията Ви да преговаряте за делба е доста стабилна, макар този път да не е много бърз.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2069
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Мнениеот ikonomisttt » 25 Окт 2006, 16:30

Благодаря отново!

А за това дело необходимо ли ми е да знам дали апартамента се ползва/владее от други лица и кои са те?

Също така каво значи нотарална покана и ако нямам адрес как да я пратя. Тази роднина не живее в моя град, а също така е доста "мобилна" както се казва не можеш да му хванеш дирите.

А пречи ли ми нещо да заведа и иск, и да подам жалба до прокурора.

Много въпроси знам, но вече минах през два адвоката и наистина съм объркан от протвиположните мнения.
ikonomisttt
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Окт 2006, 15:42

Мнениеот ykovachev » 25 Окт 2006, 16:56

Да, искът все пак ще трябва да се предяви срещу някого.
Нотариалната покана, простичко казано, е писмо, в което уведомявате някого за нещо, а нотариусът действа като пощенска служба, но с разликата, че писмото с обратна разписка все пак е запечатано, така че получателят може да каже, че е получил честитка от Вас, а не покана да си обира крушите от имота Ви. При нотариалната покана получателят (стига да са се добрали до него) не може да твърди, че не знае какво пише в поканата, пък и трудно ще доказва, че не я е получил, ако нотариусът си организира добре работата.
Лошото е, че ако трудно хващате дирите на роднината си, ще е трудно да се изпрати нотариална покана, както и писмо, разбира се.
Винаги можете да се оплачете в прокуратурата, но аз не съм уверен, че ще Ви обърнат нужното внимание, особено ако кажете, че някой, дето не знаете къде е точно, държи ключ и не Ви го дава.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2069
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Мнениеот tankovbg » 26 Окт 2006, 12:57

Всичките тези съвети за дела и прочие само ще ви донесат куп неприятности с години и разноски. Вярно е, че не следва да разбивате вратата на жилището, това означава че сте влезли със взлом и е наказуемо деяние. Но най простото е да намерите ключар който да ви отвори вратата и да ви изготви ключ (стига да не е супер секретна), можете да кажете че сте го загубил и да му представите удостоверение за наследници ако се съмнява или е непознат. Тогава си влизате нормално и да видим какво ще предприеме този роднина на втория съпруг на майка ви. Пък и той нищо не може да оспорва, той е Г-н Никой, а вие сте си собственик на идеална част. Ако казва че сте нямали ключ то вие може да твърдите че сте имали но сте го загубили и сега намерили. Сменяте ключалката и той не може да влезе даже. Идиоти бол ама и Ключари много.
tankovbg
Потребител
 
Мнения: 209
Регистриран на: 16 Мар 2006, 20:40


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 87 госта


cron