начало

Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС

разваляне на предварителен договор

Казуси за недвижими имоти


разваляне на предварителен договор

Мнениеот mibora » 30 Юни 2006, 13:21

имаме сключен предварителен договор за учредяване право на строеж, при сключването не беше влязъл в сила ПУП-а, но сега влиза в съда и ние искаме да го развалим.Какви последсвия може да има за нас,ако договорът е със следния текст:ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОЕОВОР ЗА СКЛЮЧВАНЕ НА ОКОНЧАТЕЛЕН ДОЕОВОР ЗА УЧРЕДЯВАНЕ ПРАВО НА СТРОЕЖ СРЕЩУ ЗАДЪЛЖЕНИЕ ЗА ПОСТРЯВАНЕ НА ЖИЛИЩНА СЕРАДА СЪС ЖИЛИЩНИ, МАГАЗИНИ И ГАРАЖНИ ПЛОЩИ
Днес,................г., в гр. ...................., между:
1. .......................... ЕГН.................., л.к. .................. изд. на .................. г. от МВР гр. .............
2. ......................... ЕГН .................., л.к.................... изд. на ................... г. от МВР гр. -...........
от една страна, наричани - СОБСТВЕНИЦИ-УЧРЕДИТЕЛИ, и от друга:
1. ЕТ "...........................", Дан. № .................... и БУЛСТАТ ........................ със седалище и адрес на управление гр................. ул. "...................." № ......, представлявано от управителя ........................ с лична карта № ................, издадена на ...............г. от МВР - гр. ......................, ЕГН .................... наричано ПРИЕМАТЕЛ-СТРОИТЕЛ се сключи настоящият договор за следното:

I ПРЕДМЕТ НА ДОГОВОРА
Чл. 1. СОБСТВЕНИЦИТЕ УЧРЕДИТЕЛИТЕ, като съсобственици на дворно място с площ от ........... /.................../ кв. М находящо се в гр. София , кв. „.................", на ул. „..............." №..... съставляващо поземлен имот пл.№..... /планоснимачен номер .........../ от квартал ......... по плана на гр. София местност „.................." ще учредят в полза на приемателя строител правото на строеж върху дворното място описано по горе , срещу задължението на ПРИЕМАТЕЛЯТ-СТРОИТЕЛ да построи за своя сметка, със собствени средства, материали, организация и труд по монолитен начин жилищна сграда съгласно изработен от него и съгласуван със собствениците идеен и работен проект съгласно визата за проектиране, като СОБСТВЕНИЦИТЕ-УЧРЕДИТЕЛИ запазват за себе си правото на строеж и собствеността върху конкретни обекти в сградата, които ПРИЕМАТЕЛЯТ-СТРОИТЕЛ се задължава да построи на тяхно име и в тяхна полза съставляващи :
-33 /тридесет и три/ процента от сутерена, но не по малко от два подземни гаража /по един за всеки собственик/.
-33 /тридесет и три/ процента от магазинната част - по 16,5% за всеки собственик.
-33 /тридесет и три/ процента от жилищната разгърната застроена площ - по 16,5% за всеки собственик.
-33 /тридесет и три/ процента от общите части - по 16,5% за всеки собственик.
Собствениците могат да заменят полагащите им се части от магазинния етаж в жилищните етажи и обратно при спазване на следните коефициенти :
магазинен етаж 1,1
жилищен етаж 1,0
мансарден етаж 0,9
Конкретните обекти на собствениците ще бъдат индивидуализирани в десет дневен срок след одобряването на^ идейния проект с двустранно подписани протоколи.
у I

1
Л

и !

1/:
1.2 С настоящия договор страните поемат задължение за сключване на окончателен договор в
нотариална форма при изпълнение на описаните в този договор условия.
1.3 Собствениците Учредители имат право на избор на обектите, относно етажност и
местоположение без ограничения, като този избор трябва да бъде заложен още при
проектирането на сградата.
Чл. 2. СОБСТВЕНИЦИТЕ-УЧРЕДИТЕ ЛИ се легитимират като собственици на описания в Чл. 1. недвижим имот: с натурален акт том 1-1, №107, per. № 3289, дело №97от 2002г.
Чл. 3. УЧРЕДИТЕЛИТЕ се задължават да прехвърлят на ПРИЕМАТЕЛЯ-СТРОИТЕЛ и/или на посочени от него трети лица - закупили реални обекти от новостроящите се сгради 67 /шестдесет и седем/ процента от земята, в петнадесет дневен срок след получаване на Акт обр. 16.
Чл. 4. Обектите на собствениците от настоящия ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР се предават при гарантирани нормативни и технически изисквания за монолитно строителство, с гарантирани материали и с начин на изпълнение на довършителните работи както следва:
-прозорци -PVC немска дограма с двустранно отваряне на 1/3 от дограмата и поставяне на подвижни комарници.
-врати вътрешни MDF
-врати външни- блиндирани.
- подове
а/ магазин - по избор на собствениците с цена до 30 лв./м2 +-1 лв.
б/ коридор, даУвйа и баня-вносен теракот цена до 25 лв./м2.+-1лв.
в/ дневни и спални- настилка по избор на собствениците с цена до 30лв./м2+-1лв.
г/ гаражи подземни - под гланцирана циментова замазка.
д/ мазета - замазка.
е/ балкони - гранитогрес.
- стени
а/ коридор, дневна, спалня и магазин - гипсова шпакловка и латекс:магазин -фаянс до 5 м2.
б/ бани- фаянс по височина до тавана.
в/ кухни - гипсова шпакловка и латекс:магсшш - фаянс до 4 м2.
г/ мазе и гараж - варова мазилка. -тавани
а/ гипсова шпакловка и латекс в дневна, кухня, спалня, коридор, магазин.
б/ баня - гипсова шпакловка и латекс или постно боядисване.
в/ мазе и гаражи - варова мазилка -асансьор-електрически, -фасада-минерална мазилка с топлоизолация, -зидария-червена тухла. -парапети на стълбище-инокс. -настилка стълбище-гранитогрес
- отопление - тръбна разводка и алуминиеви радиатори.
- ВИК - по проект:
а/ баня - напълно завършена с монтирани душ батерия, батерия, мивка, тоалетна чиния и ниско промивно тоалетно казанче /фаянс/ първо качество на „Видима Идеал".
б/ тоалетна втора в апартаменти тоалетна в магазин - батерия, мивка, тоалетна чиния и ниско промивно тоалетно казанче /фаянс/ първо качество на „Видима Идеал".
в/ магазин - мивка с батерия по проект. -ел. инсталация - напълно завършена, броя на ключовете и контактите са по избор.
- комини, вентилация.
- телефон, домофон.
I г


1/:
ІІ СРОКОВЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕ
Чл. 5. (1) Строителството ще се изпълни до окончателното завършване на сградата в срок от 2 /две/ години, считано от датата на Протокола за даване на строителна линия и разрешение за строеж.
(2) Проектирането на сградата и одобряването на проектите да се извърши в срок от
шест месеца от издаване на визата за проектиране.
(3) Под окончателно завършване на сградата се разбира приемането и с Акт обр. 16 .
Чл. 6. Настоящият договор поражда действието си от момента на сключването му и
подлежи на изпълнение в договорените между страните срокове,
Чл. 7. Срокът може да бъде удължаван при наличието на форсмажорни обстоятелства за срока на тези обстоятелства - с писмено споразумение.
III ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА УЧРЕДИТЕЛИТЕ:
Чл. 8. УЧРЕДИТЕЛИТЕ се задължават да предоставят на ПРИЕМАТЕЛЯ-СТРОИТЕЛ всички документи, за собственост, документите, зададени във връзка с регулацията и визата за проучване и проектиране и силуетния план, както и да съдействат за извършване на предварителното проучване и проектиране на жилищните сгради, които ще се изградят върху описаното в Чл. 1 дворно място.
Чл. 9. УЧРЕДИТЕЛИТЕ се задължават за срока на проучване да не сключват договори за отстъпване на вещни права върху имота, описан по-горе или части от него, и да не възлагат проучване и проектиране на други физически или юридически лица.
Чл. 10. (1) УЧРЕДИТЕЛИТЕ декларират, че към момента на сключване на настоящия договор върху имота, предмет на този договор, няма наложени вещни тежести, ипотеки, възбрани, вещни права на трети лица и висящи съдебни спорове за него, както и че не са сключвали други предварителни договори за учредяване право на строеж и/или друг вид разпореждане с имота.
(2) В случай на претенции на собственици и/или на трети лицлвкъм имота, предмет на този договор, УЧРЕДИТЕЛИТЕ носят отговорност към ПРИЕМАТЕЛЯ-СТРОИТЕЛ, към тези претендиращи собственици и към ТРЕТИТЕ ЛИЦА, която отговорност включва и наложените обезщетения в пари и/или имот. В случай на претенции срокът по Чл. 5 се удължава до разрешаване на възникналите спорове, в случай че се налага спиране на строителството.
Чл. 11. УЧРЕДИТЕЛИТЕ се задължават да прехвърлят на ПРИЕМАТЕЛЯ-СТРОИТЕЛ правото на строеж върху описаното по-горе дворно място в срок до 7 (седем) дни от одобрението на работния проект за сградата, предмет на този договор, като запазят за себе си обектите, заедно с прилежащите им идеални части от сградите.
Чл. 12 След приемане на обекта с обр. Акт №16 собствениците се задължават да прехвърлят 67 /шестдесет и седем/ процента от земята.
Чл. 13. УЧРЕДИТЕЛИТЕ се задължават да се явят и да подпишат Акт обр. 16 в 7 (седем) дневен срок от получаване на писмена покана за това. В случаи, че не подпишат Акт обр. 16 сроковете на ПРИЕМАТЕЛЯ-СТРОИТЕЛ се удължават с толкова дни, с колкото УЧРЕДИТЕЛИТЕ забавят подписването на Акт обр. 16. Чл. 14. УЧРЕДИТЕЛИТЕ имат право:
1.да подпишат одобрените идейни и работни проекти в срок от 7 (седем) дни след получаване на съобщенията за заверяването на проектите;
2.да получат своите обекти в степен на завършеност на обектите съгласно чл. 4 от договора.
3. да закупят до 10 м2 площ на всеки собственик на цена от 500 евро/м2, над тези 10 м2 се заплаща по пазарни цени.
Чл. 15. УЧРЕДИТЕЛИТЕ дават изрично съгласие на ПРИЕМАТЕЛЯ-СТРОИТЕЛ на основание чл. 33 и чл. 66 от Закона за собствеността да продава обектите в новостроящите се сгради, за които му е учредено право на строеж и прилежащите 67 процента от земята, във
вид, на лица, при цени и други условия на продажбата по негова преценка.
IV. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ПРИЕМАТЕЛЯ-СТОИТЕЛ
Чл. 16. ПРИЕМ ATE ЛЯТ-СТРьОИТЕЛ има право на оперативна самостоятелност при изпълнението на договора, като може да възлага отделни СМР на избрани от него трети лица.
Чл. 17. ПРИЕМАТЕЛЯТ-СТРОИТЕЛ се задължава да:
извърши за своя сметка всички проучвателни и проектантски работи, отнасящи се до изпълнението на този договор, да разчисти дворното място.
да плаща всеки месец на собствениците месечен наем за един двустаен и един тристаен апартамент, като той трябва да съответства на средните цени за наем в район „................" взети от списанието „Софийски имоти" от поканата за разрушаване на постройките до издаване на обр. Акт 16
да снабди всеки от УЧРЕДИТЕЛИТЕ с копия от заверените работни проекти за котите,
на които се намират техните обекти.
Чл. 18. ПРИЕМАТЕЛЯТ-СТРОИТЕЛ се задължава да изготви и одобри проект във фази,
съответстващи на нормативните изисквания, действащите правила и норми за проектиране и
строителство, съгласно одобреното частично изменение на квартално застроителния и
регулационен план.
Чл. 19. Проектът да съдържа всички части, а именно: архитектурна, конструктивна, ВиК, ОВ, Ел, Инсталации, трасировъчен план и вертикална планировка на сградата.
Чл. 20. ПРИЕМАТЕЛЯТ-СТРОИТЕЛ има право да подписва договори с подизпълнители осигуряващи срочно и качествено изпълнение да Договора.
Чл. 21. ПРИЕМАТЕЛЯТ-СТРОИТЕЛ се задължава да изготви за своя сметка архитектурни и строителни книжа и проектите по специалности и да ги внесе за одобрение след подписването им от УЧРЕДИТЕЛИТЕ.
Чл. 22. ПРИЕМАТЕЛЯТ-СТРОИТЕЛ се задължава да съгласува работните проекти с УЧРЕДИТЕЛИТЕ, които трябва да заяват одобрението си и да подпишат същите в 7 (седем) дневен срок след представяне на проектите.
Чл. 23 Държавните, нотариалните, местните и съдебни такси при нотариалното прехвърляне на правото на строеж се поемат от ПРИЕМАТЕЛЯ-СТРОИТЕЛ.
Чл. 24. ПРИЕМАТЕЛЯТ-СТРОИТЕЛ се задължава да построи изцяло със свои средства за УЧРЕДИТЕЛИТЕ обектите в сградата, за които са си запазили правото на строеж, в срок и дължимото качество, спазвайки изискванията на БДС и степен на довършеност. Да финансира без каквото и да е участие на УЧРЕДИТЕЛИТЕ изцяло строителството на сградите, предмет на настоящия договор, като изпълни строителството по монолитен способ, с изпълнение на ВиК, електро, и вътрешна телефонна инсталация.
Чл. 25. ПРИЕМАТЕЛЯТ-СТРОИТЕЛ придобива правото на собственост върху изградените жилищни сгради, без обектите, избрани от УЧРЕДИТЕЛИТЕ и има право да се разпорежда с тях както намери за добре, за което УЧРЕДИТЕЛИТЕ дават съгласието си.
V. ОТГОВОРНОСТИ
Чл. 26. При неизпълнение задължението на УЧРЕДИТЕЛИТЕ да учредят правото на строеж по нотариален ред и в уговорените в този договор срокове, започва да тече нов седмодневен срок. При неизпълнение на задължението и в този срок ПРИЕМАТЕЛЯТ-СТРОИТЕЛ има право:
А/ да обяви настоящия договор за окончателен по реда на чл. 19, ал. 3 от ЗЗД, като УЧРЕДИТЕЛИТЕ му дължат неустойка в размер по 10 000(десет хиляди) евро на УЧРЕДИТЕЛ, както и всички съдебни разноски;
Б/ да развали едностранно настоящия договор, като УЧРЕДИТЕЛИТЕ му дължат всички направени до момента разходи, установени със съответните документи, както и неустойка в размер поЮ 000(десет хиляди) евро на УЧРЕДИТЕЛ.
Чл. 27 III В случай, че ПРИЕМАТЕЛЯТ-СТРОИТЕЛ не се яви да подпише нотариалния договор за учредяване на суперфиция, същият дължи неустойка в размер на 20 000(двадесет хиляди)евро и работният проект остава за УЧРЕДИТЕЛИТЕ.
121 В случай, че ПРИЕМАТЕЛЯТ-СТРОИТЕЛ не осигури приемането на новостроящите се сгради и разрешение за ползването им по причина, за която има вина в указания срок, то същият дължи неустойка в размер на 0.1% на ден, но не повече от 3% от стойността на неизвършеното строителство, собственост на УЧРЕДИТЕЛИТЕ.
Чл. 28. При констатирани явни недостатъци УЧРЕДИТЕЛИТЕ са длъжни да уведомят ПРИЕМАТЕЛЯ-СТРОИТЕЛ в седемдневен срок от Протокола за въвеждането им във владение, като ПРИЕМАТЕЛЯТ-СТРОИТЕЛ се задължава да ги отстрани за своя сметка в необходимите технологични срокове.
Чл. 29 При забава на ПРИЕМАТЕЛЯТ-СТРОИТЕЛ до шест месеца след изтичане на двугодишния срок по чл. 5 същият дължи неустойка на съответния УЧРЕДИТЕЛ в размер на 50% от размера на средния месечен наем за всеки обект до завършване на обекта, ако сградата не се завърши до 5 /пет/ години след изтичане на двугодишния срок по чл. 5, то ПРИЕМАТЕЛЯТ-СТРОИТЕЛ дължи неустойка за незавършеност в размер на 50000 /петдесет хиляди/ евро.
Чл. 30. ПРИЕМАТЕЛЯТ-СТРОИТЕЛ носи отговорност за отстраняването на скритите недостатъци в гаранционните срокове, определени с Наредба № 6 и действащите нормативни актове.
Чл. 31. При възникване на форсмажорни обстоятелства, всяка от страните се освобождава от отговорности за неизпълнение на задълженията по настоящия договор.
VI. ДОПЪЛНИТЕЛНИ УСЛОВИЯ
Чл. 32. Промени в условията на договора се извършват само по взаимно съгласие на страните, изразено в писмена форма и оформено като анекс към настоящия договор.
Чл. 33. Споровете възникнали между страните по повод изпълнението на настоящия договор се решават по взаимно споразумение, а в случай, че такова не може да се постигне, споровете се разглеждат от компетентен съд.
Чл. 34. За неуредените в договора условия се прилагат разпоредбите на Закона за задълженията и договорите,
Настоящият договор се състави в 3 /три/ еднообразни екземпляра - по един за всяка от страните.
ДОГОВАРЯЩИ:
УЧРЕДИТЕЛИ: ПРИЕМАТЕЛЯ-СТРОИТЕЛ
mibora
Потребител
 
Мнения: 126
Регистриран на: 15 Юни 2006, 11:01

Мнениеот steli_na » 30 Юни 2006, 20:01

Адвоката Ви, какво каза?
steli_na
Потребител
 
Мнения: 210
Регистриран на: 27 Дек 2005, 17:06

Мнениеот monteskio » 30 Юни 2006, 20:10

steli_na написа:Адвоката Ви, какво каза?


Правилно Ви съветв аколежката. Искайте становище на адвоката си. Ако нямате такъв потърсете си адвокат, който да защити по-най добър начин вашите интереси.

УСПЕХ!
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1637
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Мнениеот manol » 03 Юли 2006, 10:01

Ако ПРИЕМАТЕЛЯТ-СТРОИТЕЛ си сизпълнява задълженията няма да може да го развалите без да платите неустойката,но може и да си струва,ако по новия ПУП може да построите нещо по-голямо и ви предлагат по-добра оферта.А то делото което 6те заведат срещу вас ще се точи...
manol
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 23 Апр 2006, 09:59

Мнениеот mibora » 03 Юли 2006, 14:40

до момента не е предприел никакви действия и не е направил никакви разноски, тъй като ние подписахме договора преди влизане в сила на ПУП-а, а той се обжалва и влиза в съда, така че скоро няма да влезе в сила
mibora
Потребител
 
Мнения: 126
Регистриран на: 15 Юни 2006, 11:01


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 85 госта


cron