начало

Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС

Доказване на направено дарение

Казуси за недвижими имоти


Мнениеот portokal » 12 Юни 2006, 08:50

Колкото до нотариуса, мисля, че чл. 50 от ЗМДТ се прилага все пак във връзка с чл. 49.

Чл. 49. ...
(2) Данъкът се заплаща при прехвърлянето на недвижимия имот, ограничените вещни права върху недвижим имот и моторните превозни средства.
(3) При безвъзмездно придобиване на имущество, без случаите по ал. 2, лицата, получили имущество, подават декларация за облагането му с данък и заплащат данъка в двумесечен срок от получаването му.
Чл. 50. Съдиите, нотариусите, областните управители, кметовете на общините и други длъжностни лица извършват сделката или действието, с което се придобиват, учредяват, изменят или прекратяват вещни права, след като установят, че е платен данъкът по тази глава.
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот xpucmo67 » 15 Юни 2006, 21:27

Колеги, прочетете закона по-внимателно!
1. Няма изискване за форма за дарение на парична сума. Договорът се счита за сключен с предаването. Що се отнася до форма за доказване, то може да се направи писмен договор между страните, който да е със необходимата дата.
2. Изобщо не е нужно да се подава декларация по чл. 49 ЗМДТ, тъй като ако я изтеглите от сайта на НАП, ще видите, че в случая (дарение между роднини по права линия) такава не се подава. Това е съвсем естествено, предвид чл. 44, ал.5 ЗМДТ
xpucmo67
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 27 Яну 2006, 11:23

Мнениеот zoom » 16 Юни 2006, 10:11

Най - накрая адекватен отговор. Колегата е прав, никъде до тук не видях някой да каже, че договорът за дарение може да бъде и реален, освен формален - с нотариална заверка на подписите.
С оглед доказването - можете да си направите разписка, че ги е получил със задна дата, може дори и договор, както бе коментирано да сключите, но той като такъв няма да има стойност (защото ще служи за доказване на релен договор, т.е. предаването на сумата). В него трябва да има декларация, че парите са приети и предадени, това е важно.
Колкото до местния данък - да, дължи се за дарения, не, не се дължи в конкретния случай:
(5) (Нова - ДВ, бр. 106 от 2004 г.) Не се облагат с данък имуществата, придобити по дарение между роднини по права линия и между съпрузи.
НО ТОВА НЯМА ОТНОШЕНИЕ КЪМ КОНКРЕТНИЯ СЛУЧАЙ, защото това в най лошия случай е нарушение на данъчните норми, а съда това не го интересува.
Всичко това и банковите документи Ви е достатъчно. Ако искате си заверете и т.нар. "договор" в писмена форма пред нотариуса за ваше успокоение, това не е лоша идея.
Това от мен.
zoom
Потребител
 
Мнения: 183
Регистриран на: 19 Май 2006, 12:52
Местоположение: София

Мнениеот mihatanasov » 21 Юни 2006, 12:02

Благодаря и на допълнително включилите се. Мисля, че вече се ориентирах в различните възможности. Спрях се на договор за дарение с дата на предаването на сумата, подкрепен от банковите документи и разписка. В допълнение ще направя заверен препис с текуща дата (предшестваща сделката с НИ) с цел получаване на подходяща достоверна дата.
mihatanasov
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 19 Окт 2004, 21:31

Предишна

Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 72 госта


cron