начало

Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити

договор за учредяване право на строеж

Казуси за недвижими имоти


договор за учредяване право на строеж

Мнениеот kristi » 11 Апр 2006, 17:22

Ще се пристроява към жилищна сграда,има подписана декларация -съгласие от всички съсобсвеници на парцела,но за да издаде виза за проектиране,архитектът на общината иска подписан договор за учредяване право на строеж.Правилно ли е това ,и ако е така има ли начин да се избегне този нотариален акт ,тъй като се касае само за 20кв.метра площ.Благодаря!
kristi
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Апр 2006, 16:59

Re: договор за учредяване право на строеж

Мнениеот vesselincho » 11 Апр 2006, 20:39

Декларацията следва да е с нотариална заверка на подписите на всеки един от съсобствениците.Договор за учредено право на строеж не се изисква ако инвеститорът е собственик на парцела който ще се застроява!В противен случай вещноправният статут на инвеститорът трябва да е на суперфициар.Иначе всичко построено въз основа на принципа за материалното приращение става автоматично собственост на съсобствениците или на собственика на парцела.Така, че сключете договора съобразно изискванията на чл.18 ЗЗД, и започнете процедура по изготвянето на архитектурен проект и издаване на разрешение за строеж!Ако ли пък сте съсобственик и вече имате съгласието на останалите съсобственици, сключете договор за суперфиция, за да дерогирате действието на принципа за приращението, за да не берете после ядове, че построеното е в режим на съсобственост!

за повече инфо vesko_atv@abv.bg
vesselincho
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 22 Фев 2006, 12:10

Re: договор за учредяване право на строеж

Мнениеот scribtor » 12 Апр 2006, 00:09

kristi написа:Ще се пристроява към жилищна сграда,има подписана декларация -съгласие от всички съсобсвеници на парцела,но за да издаде виза за проектиране,архитектът на общината иска подписан договор за учредяване право на строеж.Правилно ли е това ,и ако е така има ли начин да се избегне този нотариален акт ,тъй като се касае само за 20кв.метра площ.Благодаря!


1. За да стане построената пристройка само твоя собственост, трябва да имаш право на строеж.
Справка: ЗУТ - Чл. 183. (1) В съсобствен урегулиран поземлен имот може да се извърши нов строеж, надстрояване или пристрояване от един или повече съсобственици въз основа на договор в нотариална форма с останалите собственици. (2) Надстрояване или пристрояване на сграда - етажна собственост, се разрешава въз основа на договор за учредяване на право на надстрояване или пристрояване със собственика на урегулирания поземлен имот в нотариална форма и декларация-съгласие с нотариална заверка на подписите от всички собственици в етажната собственост.........

2.Но за да су учреди право на строеж, трябва да имаш градоустройствено предвиждане.
Справка: ЗУТ - Чл. 180. Правото на строеж в поземлен имот се учредява в съответствие с влязъл в сила подробен устройствен план или виза за проектиране, издадена от главния архитект на общината (района) в предвидените от закона случаи.

3. Как става напрактика?
- Единият вариант е да се издаде визата на всички съсобственици и те въз основа на нея да ти учредят право на строеж по реда на чл. 183 от ЗУТ.
- другият вариант е да ти се издаде Скица с указан начин на застрояване, която не е виза; въз основа на нея да учредите правото на строеж, след което да ти се издаде визата за проектиране.
За мен първия вариант е правилният, защото е подкрепен от закона. Виждал съм обаче и втория вариант, който по моему си е малко спорен.

4. Изводът е, че: Гл. архитект не е прав да ти иска първо учредено право на строеж, за да ти издаде после визата.
Обяснението на това изискване на закона/ чл. 180/ е просто - как ще индивидуализираш правото на строеж, ако нямаш скица - виза или копие от ПУП? Няма да се знае къде е петното - граници, квадратура, функция /последното е нужно във вр. с данъчната оценка на пр. на строеж, за която ще трябва да подадеш декларация с характеристиките на бъдещия обект/; Няма да е ясно дали строежа е съвместим с действащия ПУП и т.н.
Аватар
scribtor
Потребител
 
Мнения: 688
Регистриран на: 18 Яну 2005, 23:46

Re: договор за учредяване право на строеж

Мнениеот scribtor » 12 Апр 2006, 00:15

vesselincho написа:Декларацията следва да е с нотариална заверка на подписите на всеки един от съсобствениците.
за повече инфо vesko_atv@abv.bg


За каква "Декларация с нотариална заверка на подписите" говориш, като вече по ЗУТ няма такива? Май закона ти е поосталял :lol: ... Всичко вече е с Нотариален акт, или казато по друг начин - с Договор за суперфиция, сключен в нотариална форма.
Аватар
scribtor
Потребител
 
Мнения: 688
Регистриран на: 18 Яну 2005, 23:46

Re: договор за учредяване право на строеж

Мнениеот vesselincho » 12 Апр 2006, 13:39

Съсобствениците следва да дадат съгласието си за учредяване право на строеж с нотариална заверка на подписите си тъй като това е разпоредителна сделка, така е и при етажната собственост, когато се надстроява, отделно няма спор договорът за учредяване право на строеж трябва да е в нотариална форма, чл.18 ЗЗД
vesselincho
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 22 Фев 2006, 12:10

Re: договор за учредяване право на строеж

Мнениеот scribtor » 12 Апр 2006, 23:16

vesselincho написа:Съсобствениците следва да дадат съгласието си за учредяване право на строеж с нотариална заверка на подписите си тъй като това е разпоредителна сделка, така е и при етажната собственост, когато се надстроява, отделно няма спор договорът за учредяване право на строеж трябва да е в нотариална форма, чл.18 ЗЗД


1. когото имота е съсобствен - няма декларации с нотариална заверка на подписа, има нотариален акт - нотариална форма, при това в сделката трябва да участват всички съсобственици заедно. Я си учредил правото на строеж с декларации с нотариална заверка на подписа, я сделката ти я обявили за нищожна, поради липса на форма.

2. При етажна собственост - за учредяване на право на надстрояване или пристрояване, казаното по-горе важи за собствениците на земята, като учрединели на правото на строеж. Отделно от това, етажните собственици на обекти в сградата подписват нот. заверена декларация за съгласие - тъй като те се явяват засегнати и заинтересовани лица от евентуалното пристрояване или надстрояване.
Аватар
scribtor
Потребител
 
Мнения: 688
Регистриран на: 18 Яну 2005, 23:46


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 98 госта


cron