През 1958 г. община Б., основание ЗППИНМ с Протокол и Решение отчуждава парцела ни от 1260 кв. м. с точно фиксирано предназначение за “УЧИЛИЩЕН ДВОР” в последствие общината и съда потвърждават, че част от имота е асфалтиран, а върху 322 кв. м. е оформена зелена площ, и върху 1/3 от същата парцела е разположен многофункционален търговски обект – павилион.
Зелената площ и тази на търговския обект са оградени с четириметрови метални пана от двора на училището / не асфалтирани /, фактически около 760 кв. м. от отчуждения имот. Не се използват по предназначението на отчуждаването цитирано във въпросните нормативни документи.
Имаме ли основание да предявим иск за връщането на частта кв. м. , които не се използват по предназначението на отчуждаването и какъв е реда?
Благодаря предварително!
- Дата и час: 24 Яну 2025, 19:14 • Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
Да се опитаме ли да си върнем земята
|
|
4 мнения
• Страница 1 от 1
Реституцията на такива земи е уредена от Закона за възстановяване собствеността върху някои недвижими имоти отчуждени по ЗТСУ, ЗПИНМ и т.н. Законът влезе в сила през 1992 г. Беше даден срок, в който е трябвало да поискате от кмета на общината отмяна на отчуждаването. Срокът е 6-месечен и тече от влизане на закона в сила т.е отдавна е изтекъл.
- mutsa
- Потребител
- Мнения: 100
- Регистриран на: 30 Окт 2003, 12:57
Съгласно чл. 2, ал. 2 от ЗВСОНИ собствеността се възстановява ако отчуждаването е станало не по установения законов ред или без законово основание. Тоест ако успеете да докажете че имота ви е отчужден неправомерно и съществува в състоянието в което е отчужден и е във владение на община или държавата, то до 2007г. можете да предявите иск по чл. 108 от Закона за собствеността.
Но определено трябва да обсъдите казуса с адвокат.
Но определено трябва да обсъдите казуса с адвокат.
- Rammstein
4 мнения
• Страница 1 от 1
|
|
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 54 госта