Страница 1 от 1
чл76 ЗН
Публикувано на:
09 Ное 2006, 08:38
от ivan2
Може ли според вас, колеги, един от наследниците да прехвърли своята идеална част от определен наследствен имот на друг сънаследник, без да е застрашен от оспорване от страна на някой от другите сънаследници по реда на чл.76 ЗН? Задавам въпроса, тъй като според по-новата съдебна практика това е възможно, и другите сънаследници не могат да оспорват такава една сделка. Според последното тълкувателно решение обаче от 2004г по чл.76 ЗН - т.1 и т.2, изричен отговор на този въпрос няма, но той се извежда от цитираните точки - да, всеки от сънаследниците може да оспори такава сделка.
Рових се в най-новата съдебна практика, но няма съдебни решения, които да са по случая. Ако някой има някаква идея, моля да се включи.
Публикувано на:
09 Ное 2006, 10:15
от n_ikito
Сделката е напълно възможна и ще произведе действие, но ще бъде недействителна при хипотезата на чл.76 ЗН.
Публикувано на:
09 Ное 2006, 11:38
от emily_79
Ако се зачетете в частта от цитираното тълкувателно решение № 1/2004 г.:
"Актът на разпореждане
със сънаследствена вещ, изцяло или отчасти, е непротивопоставим по отношение
на останалите сънаследници, доколкото с разпоредената вещ не се изчерпва
наследството и не се касае до хипотеза на разпореждане по чл. 212 ЗЗД, или е
налице хипотеза на извършени разпореждания от всички сънаследници със
сънаследствения им дял, или разпореждането е между тях."
Според мен сделката ни би била относително недействителна, тъй като се касае за прехвърляне на съответната идеална част от наследствения имот на друг сънаследник.
Публикувано на:
09 Ное 2006, 23:06
от portokal
само ако след извършването на делбата, точно тази идеална част се падне
Не, става въпрос, че дори обектът, от който е прехвърлената идеална част, да не му се падне, пак е действителна; поне така се разбира от цитата на Емили_79.
Публикувано на:
09 Ное 2006, 23:41
от bartol
Практиката на ВС, която за съжаление в момента не мога да цитирам е, че ако един сънаследник отчужди своята идеална част от сънаследствения имот, респ. я прехвърли на друг сънаследник, то този акт на разпореждане е действителен, и не може да се оспорва по реда на чл. 76 ЗН. Тази тенденция намери отражение в няколко решения на ВС от 80-те години и именно в този смисъл е и цитираното по - горе ТР №1 / 2004г. на ВКС. Ако обаче сънаследниът прехвърли частта си на друго лице, извън кръга на сънаследниците, то тогава сделката е относително недействителна на осн.чл. 76 от ЗН. Тези практически разрешения са свързани с идеята за намаляване броя на лицата в съсобствеността, респ. ограничаване на възможността от злоупотреба с права.
Публикувано на:
10 Ное 2006, 08:41
от ivan2
Емили, благодаря за цитата. Точно това изречение не е включено в диспозитива на тълкувателното решение, но ако се позовем на него, смятам, че една такава сделка е валидна, действителна, ПРОТИВОПОСТАВИМА и на останалите сънаследници. Защото тя е едно от тези три изключения от правилото за противопоставимост.