Страница 1 от 1
покупко продажба на недвижим имот
Публикувано на:
04 Ное 2006, 11:57
от p_vanya
Възможно ли е при покупко продажба на недвижим имот в нотариалния акт да се впише по ниска цена от данъчната оценка. Ако не може по силата на кой закон, чл.? А ако може това води ли до някакви данъчни задължения за продавача?
Публикувано на:
04 Ное 2006, 12:03
от mitko6
Може, но данъчната основа за заплащане на местния занък и нотариалните такси ще формират върху данъчната оценка.
Публикувано на:
04 Ное 2006, 12:28
от p_vanya
А ако в една календарна година е извършена покупка и продажба на един и същи имот как се определя данъчната основа по ЗОДФЛ въз основа на разликата в цените при покупката и продажбата записани в нотариалните актове или въз основа на данъчните оценки, които са по високи и има разлика в тях? (В разстояние на 6 м. данъчните оценки за един и същи имот са различни - едната е преди акт.16, а другата след акт.16)
Публикувано на:
05 Ное 2006, 13:26
от emily_79
В случай че данъчната оценка е по-висока от продажната цена, то съобразно нея ще се определи и данъчната основа по ЗОДФЛ.
Относно обстоятелството, че данъчните оценки в рамките на годината са на различна стойност - ще се вземе предвид онази към момента на извършване на сделката и отразена в нотариалния акт.
Публикувано на:
05 Ное 2006, 21:35
от aia
Чл.24 (1) ЗОДФЛ
"Данъчната основа при продажба или замяна на недвижимо имущество е разликата между продажната цена и по-високата от фактическата и актуализираната цена на придобиване на това имущество."
Продажна цена - доколкото разбрах по актуална данъчна оценка.
Актуализирана цена на придобиване - чл.33 ЗМДТ - актуална данъчна оценка.
т.е няма разлика - не дължите данък по ЗОДФЛ
При нотариалното изповядване на сделката страните дължат местен данък в размер на 2% от продажната цена, такса вписване към Агенция по вписванията в размер на 0.1% от продажната цена и нотариална такса .
Публикувано на:
08 Ное 2006, 10:54
от p_vanya
Чл. 24. (1) Данъчната основа при продажба или замяна на недвижимо имущество е разликата между продажната и по-високата от фактическата и актуализираната цена на придобиване на това имущество.
1. Какво се разбира под „продажната”
- фактическа продажна цена;
- актуализираната (данъчна оценка);
- търси ли се по-високата от тях както при цената на придобиване?
2. Когато актуализираната цена на придобиване е на груб строеж 63% степен на завършеност тя ли се взема под внимание или се търси 100% от нея?
Пример:
Покупна цена 27600 лв
Данъчна оценка на земята 588 лв.
Данъчна оценка (груб строеж 63% степен на завършеност 26892 лв
По-високата от фактическата и актуализираната цена на придобиване е равна на ………………………..?