начало

Кои грешки при отчитането на медицинска помощ извиняват лечебните заведения пред НЗОК Кои грешки при отчитането на медицинска помощ извиняват лечебните заведения пред НЗОК

ЖСК - кога възниква собственост

Казуси за недвижими имоти


ЖСК - кога възниква собственост

Мнениеот Дарина » 25 Окт 2005, 22:49

Въпросът ми е следния: кога членовете на ЖСК стават собственици на отделните имоти? Към дата на разпределителния протокол или към датата на издаване на нотариални актове.
Дарина
 

Мнениеот gega » 25 Окт 2005, 22:54

При съставянето на нотариален акт въз основа на разпределителен протокол!
gega
Потребител
 
Мнения: 585
Регистриран на: 20 Юни 2005, 12:18

да, но

Мнениеот Дарина » 25 Окт 2005, 23:13

може разпределителния протокол може да бъде съставен доста преди нотариалния акт! Да кажем с разлика от 6 месеца. Освен това нотариалният ак за собственост в ЖСК не е ли сам по себе си констативен акт?
Дарина
 

Мнениеот Инот » 26 Окт 2005, 08:58

При ЖСК придобиването на правото на собственост е дериватно и тези нотариални актове имат транслативен характер. Всеки член-кооператор, снабдил се с нотариален акт за отредения му самостоятелен обект, излиза от кооперацията. ЖСК продължава да съществува за останалите.
Инот
 

казусът е

Мнениеот Дарина » 26 Окт 2005, 11:55

следния:

1. при подписване на разпределителния протокол лицето Х е семейно с лицето У
2. лицето У почива
3. лицето Х сключва граждански брак с лицето Z
4. издава се нотариален акт
Всичко това се развива в рамките на няколко години. Кой е собственик на имота? Лицето Х и наседниците на лицето У или лицето Х и лицето Z?
Дарина
 

Мнениеот Инот » 26 Окт 2005, 12:07

Би трябвало при смърт на член-кооператор, правоотношението с него да бъде прекратено, а правата и задълженията, свързани с членството, да преминат върху неговите законни наследници, при прилагане на правилата на чл.5 и сл. от Закон за наследството.... Наследството остава в рамките на неговото семейство. След смъртта в членствени правоотношения с ЖСК влизат преживелият съпруг и непълнолетните, невстъпили в брак деца.
Инот
 

Мнениеот Дарина » 26 Окт 2005, 14:37

Инот написа:Би трябвало при смърт на член-кооператор, правоотношението с него да бъде прекратено, а правата и задълженията, свързани с членството, да преминат върху неговите законни наследници, при прилагане на правилата на чл.5 и сл. от Закон за наследството.... Наследството остава в рамките на неговото семейство. След смъртта в членствени правоотношения с ЖСК влизат преживелият съпруг и непълнолетните, невстъпили в брак деца.

Да разбирам, че собственици са лицето Х и наследниците на лицето У?
Дарина
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron