начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

запор и дарение



запор и дарение

Мнениеот mnwlls » 11 Окт 2024, 12:53

Имам запор на сметките, но имам пари в брой. Искам да ги даря на сина си.

Въпроси:
-Мога ли да отида в офис на банка, на която е клиент, да покажа IBAN-а и да му захраня сметката?
-Той трябва ли да е с мен?
-Това са ми спестявания. ОК ли е да пиша произход "спестявания" в декларацията за произход, която искат банките?
-Не е ли по-добре да му ги дам, и той да си ги внесе, с посочен произход дарение от мен?
-Има ли как ЧСИ да има претенция върху парите на сина ми в сметката му, докато съм жив...?

-Последно, трябва ли да се декларира нещо в НАП, срок, и данъци по права линия дарение нали няма?
mnwlls
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 04 Юли 2024, 15:50

Re: запор и дарение

Мнениеот dimist » 11 Окт 2024, 14:40

Ако посочите като основание "дарение" то това е сделка, отменима по реда на член 135 ЗЗД. Ако сумата е голяма, над 10 000 лева, няма как да му ги дарите на ръка, и той да ги внесе с това основание. Независимо, че не дължите данък върху дарението, то следва да бъде декларирано в годишната данъчна декларация. На практика, кредиторът Ви може да разбере за дарението, ако поиска разкриване на банкова и данъчна тайна в изпълнителното производство, и съдът уважи искането. Но не е гаранция, че няма и други способи.
dimist
Потребител
 
Мнения: 697
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: запор и дарение

Мнениеот guest1 » 11 Окт 2024, 15:03

dimist написа:Независимо, че не дължите данък върху дарението, то следва да бъде декларирано в годишната данъчна декларация.

Я пак прочети ЗДДФЛ, моля!
Възможност за деклариране на необлагаеми доходи, както и на доходи, облагаеми с окончателен и/или алтернативен данък
Чл. 50а.
(1) Местните физически лица могат да декларират в годишната данъчна декларация по чл. 50 придобитите през годината доходи, които са освободени от облагане по силата на този закон, придобитите доходи, облагаеми с окончателен данък по чл. 38 и/или с алтернативен данък по глава седма "а", полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт.

Право и задължение са ... малко различни неща.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: запор и дарение

Мнениеот kalahan2008 » 11 Окт 2024, 19:00

Относно данъка върху дарението - не се дължи такъв към НАП, тъй като на основание чл. 13, ал. 2 ЗДДФЛ не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт.
Данък върху даренията е местен данък, който се дължи към съответната община, на основание чл. 44 ЗМДТ. Но за Вас е приложимо изключението в чл. 44, ал. 6 ЗМДТ - не се облагат с данък имуществата, придобити по дарение между роднини по права линия и между съпрузи.
Дарението се декларира пред НАП, ако искате да ползвате данъчни облекчения по чл. 22 ЗДДФЛ, но за Вашия случай не е приложимо. Ако синът Ви иска да има доказателство за формиран доход при евентуална проверка или ревизия, той може да декларира дарението с годишната данъчна декларация.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4231
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 46 госта


cron