Страница 1 от 1

Откраднат имот, процедура за връщане и защита

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2024, 16:34
от svetusha
Здравейте. Имам следният казус:
Жив собственик на имот в регулация със законна паянтова постройка в него, придобит по чрез покупка в края на 80-те години. Имота е единствен и собственика живее в него без прекъсване от датата на закупуването му. Вписан в Служба Вписвания, Кадастър, Местни данъци - платени.
Получава уведомително писмо от Дирекция "Общинска собственост", в което му съобщават че лицето "Х" е поискало Удостоверение за обстоятелствена проверка, което да му послужи пред нотариус за съставяне на Нотариален акт по давностно владение.
1.Входирано е Възражение в Общината с приложени документи за собственост.
2.Входирана е Жалба до Районна прокуратура, за опит за кражба на имота, с приложена документация от Дирекция "Общинска собственост" на Община, Уведомително писмо от Дирекция "Местни данъци и такси" на Община за ПОДАДЕНА И ОСТАВЕНА БЕЗ ОБРАБОТКА Декларация на лицето "Х". Проверката приключи В КРАЯ НА СЕПТЕМВРИ 2024 година с отказ за образуване на досъдебно производство, тъй като лицето "Х" е обяснило, че е искало само да провери дали има наследствен дял от майка си, починала през 1998г.
Текущ резултат:
1. В средата на октомври Лицето "Х" със свидетели се явява при нотариус, който съставя Нотариален Акт за Давностно владение, в негова полза. Без значение за нотариуса са Скиците на имота с името на собственик и номера на вписване в Служба Вписвания. Скицата е без печат, но издадена от фирма с правоспособен достъп до кадастрални карти и регистри.
Действия за защита:
1. Посетих трима адвоката, платих три консултации и чух две различни мнения за водене на дело.
1.1. Установителен иск
1.2. Отрицателен установителен иск
И тримата адвоката казаха, че трябва аз да избера КАКЪВ ДА БЪДЕ ИСКА?
Аз нямам необходимите знания, за да направя този избор. Моля за вашите съвети.
П.С. На този етап категорично отказвам да пиша Жалба до Прокуратура, защото те докато започнат и приключат някакви дейности, ще изтече давностен срок за завеждане на гражданско дело за връщане на имота.

Re: Откраднат имот, процедура за връщане и защита

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2024, 17:51
от ivanov_p
По принцип имоти не се крадат, защото трудно се местят и прокуратурата е взела правилно решение. От друга страна на лъжесвидетелстването се гледа крайно отрицателно в магистратските среди и това може да се използва.
Правилния иск при изложената фактическа обстановка е отрицателния, където трябва само да се представят документите за собственост на имота, а ответникът да доказва, че той е собственик. Естествено нещата могат да се обърнат и върнат към пълно доказване при насрещен ОУИ, но защитата не би трябвало да е трудна.

Re: Откраднат имот, процедура за връщане и защита

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2024, 21:37
от berto
Да, може и за всеки случай да пуснете една жалба до нотариалната камара и да разследват нотариуса, да видим тогава какво ще стане.

Иначе, ivanov_p го е казал правилно - водете отрицателен установителен иск - ще доказвате, че другият не е собственик. При положителния установителен иск се доказва, че Вие сте собственик.

В общи линии идеята на положителния или отрицателния установителен иск е, че се доказва дали един факт или право (в случая право), съществува (положителен установителен) или не съществува (отрицателен установителен).

Re: Откраднат имот, процедура за връщане и защита

МнениеПубликувано на: 30 Дек 2024, 00:30
от ivan_lawyer
Да, но - нотариалният акт за обст. проверка дава начало на нов давностен срок. Вече добросъвестно владение.

Сложна ситуацията - но в момента имотът може да се продаде, ако има пари - фиктивна продажба.

Сега ще има иск за осъждане от новият собственик - да се даде владението.

Хубаво е да се заведе дело, но ако не се спечели става въпросително.

Според мен - една фиктивна продажба, нещо - вписване искова молба по предварителен договор (евтина първоначално процедура), каквото и да е - за ад не може новият собственик да продаде.

Най-идеалният вариант е той да заведе делото. А вие само да се отбранявате, има правен интерес и вие да водите делото.

Re: Откраднат имот, процедура за връщане и защита

МнениеПубликувано на: 30 Дек 2024, 09:46
от berto
И на какъв по-точно давностен срок за добросъвестно владение дава начало тая констативка? От кога почва да тече този срок, за кого тече и защо?

Re: Откраднат имот, процедура за връщане и защита

МнениеПубликувано на: 31 Дек 2024, 23:00
от ivan_lawyer
Вписването на нотариален акт е начало на добросъвестно владение. Оповестяването.

Re: Откраднат имот, процедура за връщане и защита

МнениеПубликувано на: 01 Яну 2025, 11:30
от bozyo
срокът тече от датата на вписването, или все пак от датата на узнаването на вписването?

Re: Откраднат имот, процедура за връщане и защита

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2025, 19:41
от svetusha
Благодаря на отзовалите се с мнение. Собственика придобил имота чрез покупка го владее, т.ест живее в него ВСЕ ОЩЕ. Никой не е звъннал на входната врата и не е претендирал да бъде опразнен имота.
От съседи научихме, че е дошла жена при тях и им е казала, че е новият собственик.
На следващият ден отидох в Служба Вписвания и направих проверки. "ЦЪФНА" нотариален акт по давностно владение СЪСТАВЕН на името на жена, която не сме чували и виждали.
Жената на чието име е съставен този нот.акт, никога не е влизала в имота, логично не го владее.