начало

При прехвърляне на имот с цел обезпечаване на заем ползват ли се следващите му купувачи от правилото на чл. 17, ал. 2 ЗЗД При прехвърляне на имот с цел обезпечаване на заем ползват ли се следващите му купувачи от правилото на чл. 17, ал. 2 ЗЗД

Прехвърляне на собственост?

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прехвърляне на собственост?

Мнениеот bubalazi » 22 Мар 2018, 00:28

Здравейте, имам следния казус:

Майка ми сключи предварителен договор за покупко-продажба на жилище, което бе закупено с цел да бъде моя собственост (нейната дъщеря). Сам първата вноска е платена от майка ми, а всички останали от мен. Жилището тъкмо получи Акт 16 и съответно не е подписан окончателния договор (това следва да стане след получаване на Акт 16). Въпросът ми е има ли начин моето име да фигурира в окончателния договор и съответно в нотариалния акт, при положение, че предварителният договор е на името на майка ми? Какъв е най-лесният начин, аз да придобия собствеността на апартамента? И двете страни са с ясното съзнание, че жилището трябва да е моя собственост.
bubalazi
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Юли 2016, 19:36

Re: Прехвърляне на собственост?

Мнениеот katerinakuch » 22 Мар 2018, 00:57

Тогава Вие трябва да фигурирате като купувач в договора за покупко-продажба.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Прехвърляне на собственост?

Мнениеот bvoykov » 23 Мар 2018, 20:53

Ако не Ви включат по някакъв начин в договора, дали като страна, дали като трето лице-бенефициер, няма как Вие да придобиете правото на собственост върху въпросния имот. "Включването" може да стане, ако се подпише например нов предварителен договор, в който изрично се посочва, че е бил налице предишен предварителен договор, но страните са се споразумели да Ви включат като страна или като бенефициер да придобиете собствеността. Това може да стане и в нотариалния акт, когато вече се "сключва" окончателният договор. Двете страни може да са напълно наясно, че уж имотът трябва да е за Вас, но нещата с недвижимите имоти са по-специфични, трябва да е документирано някъде просто. Ако майка Ви придобиваше от свое име но за Вас лек автомобил, това в един хипотетичен съдебен процес може да се доказва и със свидетелски показания, но когато става въпрос за недвижим имот трябват документи, най-вече нотариално заверени. Другият вариант е, ако все пак не станете Вие собственик, и страните не ви прехвърлят на Вас апартамента, да искате от майка Ви тези суми, които сте вложили за закупуване на имота като дадени без основание.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 572
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 17 госта


cron