начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Договор със стоп капаро при проблемен имот?

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Договор със стоп капаро при проблемен имот?

Мнениеот promojo » 26 Ное 2023, 13:28

Здравейте,
казуса ми е следният - харесах си имот (къща на груб строеж +земя) през брокер,на огледа всичко изглеждаше ОК с изключение на липсата на голяма част от документацията покрай взетият акт 14 (ел,хидро,конструктивен проект и т.н).Брокерът ме убеди че ще намери документацията,но ще му трябва време.Тъй като съм си наумил,че това е моят имот .. му се обадих да го разпитам какви са вариантите докато тече претърсването на документацията,какви са вариантите имота да не бъде показван.Единственото което той ми предложи е договор със стоп капаро, в който ясно е описано , че ако имота има проблеми с документацията - капарото се връща.Но ми е интересно как това може да се опише в договор с конкретика и има ли някаква сила?Агенцията е отдавна в бранша,но съм се нагледал на толкова щуротии с тези агенции..че всичко се поставя под съмнение.Благодаря за отговорите предварително!
promojo
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 01 Сеп 2016, 17:28

Re: Договор със стоп капаро при проблемен имот?

Мнениеот guest1 » 26 Ное 2023, 16:55

Здраейте.

Точно това е целта на посредническия договор - да гарантира правата и интересите на клиентите по време на целия процес на търсене на имот.
Щом има издаден акт за приемане на конструкцията (приложение № 14) по Наредба 3, значи има и другите документи преди това. Могат да бъдат намерени на много места
Чл. 10. (1) Актовете и протоколите се изготвят в необходимите екземпляри съобразно съставилите ги лица. Строителят, лицето, упражняващо строителен надзор, и възложителят съхраняват по един екземпляр.
(2) Оригиналът на протокола за откриване на строителна площадка и за определяне на строителна линия и ниво се съхранява безсрочно от администрацията, издала разрешението за строеж, като екземпляр от него се съхранява на строителната площадка за проверка.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Договор със стоп капаро при проблемен имот?

Мнениеот promojo » 26 Ное 2023, 21:00

guest1 написа:Здраейте.

Точно това е целта на посредническия договор - да гарантира правата и интересите на клиентите по време на целия процес на търсене на имот.
Щом има издаден акт за приемане на конструкцията (приложение № 14) по Наредба 3, значи има и другите документи преди това. Могат да бъдат намерени на много места
Чл. 10. (1) Актовете и протоколите се изготвят в необходимите екземпляри съобразно съставилите ги лица. Строителят, лицето, упражняващо строителен надзор, и възложителят съхраняват по един екземпляр.
(2) Оригиналът на протокола за откриване на строителна площадка и за определяне на строителна линия и ниво се съхранява безсрочно от администрацията, издала разрешението за строеж, като екземпляр от него се съхранява на строителната площадка за проверка.

Благодаря за отговора,беше ми интересно дали има шанс да се опаря даже и с договор -взимат стоп депозита, разписваме 1 бумащина и до там - после ни имот, ни депозит ако възникнат проблеми.
promojo
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 01 Сеп 2016, 17:28

Re: Договор със стоп капаро при проблемен имот?

Мнениеот guest1 » 26 Ное 2023, 23:29

promojo написа:Благодаря за отговора,беше ми интересно дали има шанс да се опаря даже и с договор -взимат стоп депозита, разписваме 1 бумащина и до там - после ни имот, ни депозит ако възникнат проблеми.

Да се опарите - може и с, и без договор.

Ако на човек може да му се вярва договор не е необходим, ако не може да му се вярва - договорът става излишен!
Джон Пол Гети
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Договор със стоп капаро при проблемен имот?

Мнениеот kalahan2008 » 27 Ное 2023, 10:44

guest1 написа:
promojo написа:Благодаря за отговора,беше ми интересно дали има шанс да се опаря даже и с договор -взимат стоп депозита, разписваме 1 бумащина и до там - после ни имот, ни депозит ако възникнат проблеми.

Да се опарите - може и с, и без договор.

Ако на човек може да му се вярва договор не е необходим, ако не може да му се вярва - договорът става излишен!
Джон Пол Гети

Много приказки, нищо по същество.
Ако парите са дадени без основание или на отпаднало или неосъществено основание, същите подлежат на връщане на основание чл. 55 от ЗЗД.
Много е важно какво точно съдържа това "стоп-капаро", представлява ли договор, представлява ли предварителен договор за покупко-прподажба, съдържа ли съществените условия на договор за покупко-продажба или е просто договор за влог...много зависи от конкретния документ. Най-добре искайте да Ви пратят образец на това "стоп-капаро" предварително и се консултирайте с адвокат, за да не се чудите какво ще стане, ако не Ви дадат документите, които искате, и за какви клаузи да настоявате да се включат.
Празните приказки на такива като guest1 няма да Ви помогнат много в случая, защото той не е юрист и не може да разграничи плява от сено.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4231
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 43 госта


cron