начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Затъмнени стъкла на автомобили?

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Затъмнени стъкла на автомобили?

Мнениеот backstage » 18 Фев 2012, 01:22

Имам следния въпрос. Чл. 105 ЗДВП гласи:

(1) Забранява се ограничаване на видимостта през челното стъкло и през страничните стъкла на автомобила, осигуряващи видимостта на водача към пътя, както и намаляване на прозрачността им.

(2) Ограничаване на видимостта през стъклата на задните врати на леките автомобили, както и намаляване на прозрачността им, се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от двете страни на автомобила.


Как тогава патрулни автомобили на КАТ-Пътна Полиция, също така автомобили на охранителна полиция, на Следствените отдели, дори цивилни полицейски коли, а също така и автомобили на НСО се движат по пътищата с изцяло затъмнение стъкла или поне с тъмни преди странични. В закона не са посочени изключения от предписаното правило. Има ли конкретна наредба или някакъв друг подзаконов акт, с който се регулира този въпрос?

Моля само да не ми отговаряте, че така стоят нещата в България, че на тях никой не им прави проблем и т.н. Въпросът ми е сериозен, има ли някаква нормативна уредба или наистина всичко е произвол от страна на органите. Благодаря ви.
Трябва да си търпелив към седем основни чувства. Да си търпелив към седем основни чувства: Омраза, обожание, страх, яд, тъга, радост и загуба.
Аватар
backstage
Младши потребител
 
Мнения: 69
Регистриран на: 01 Дек 2010, 05:55

Re: Затъмнени стъкла на автомобили?

Мнениеот ivan_lawyer » 18 Фев 2012, 06:16

Органите не ходят пеш, освен това е въпрос на мъжка чест, не на игра.

Престъпниците и органите са едно и също явление - имаше и подобна сентенция.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Затъмнени стъкла на автомобили?

Мнениеот backstage » 18 Фев 2012, 17:57

:) Ето точно такива коментари не исках да получавам. Отговорете ми ясно, моля. Има ли нормативен акт, който да урежда горепосочения въпрос или не? (Последно бях чул, че в МВР има над 1000 наредби, инструкции и т.н.)
Трябва да си търпелив към седем основни чувства. Да си търпелив към седем основни чувства: Омраза, обожание, страх, яд, тъга, радост и загуба.
Аватар
backstage
Младши потребител
 
Мнения: 69
Регистриран на: 01 Дек 2010, 05:55

Re: Затъмнени стъкла на автомобили?

Мнениеот TheOldMan » 18 Фев 2012, 21:00

Мисля че няма изрична наредба, уреждаща точно тази материя. Но поради характера на дейностите извършвани с тези автомобили може да се приеме че затъмняването на стъклата е задължително за изпълняване на дейността с това МПС. Примерно затъмняването на стъклата пречи на евентуалните съгледвачи да установят кой точно пътува в МПС-то, или броя на охранителите, пазещи персоната вътре. Както и дали изобщо ВИП персоната е в този автомобил.
По същата логика може да се опитате да спрете от движение бронираните автомобили на банките - техните стъкла пропускат значително по-малко от минимално разрешените 70% светлина. Но просто не могат да се изработят 5 (и повече) см бронирани стъкла, които да пропускат 70% светлина...
Или да се мерят вредни емисии в изгорелите газове на верижните машини на Гражданска защита... :)
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Затъмнени стъкла на автомобили?

Мнениеот backstage » 18 Фев 2012, 21:07

Благодаря много за този отговор. А къде е уреден въпросът с минимално разрешените 70% светлина? Защото ако има такова точно установено число, то органите на ПП не могат да замерят дали пропускливостта е под или над 70%. Просто нямат такива уреди.
Трябва да си търпелив към седем основни чувства. Да си търпелив към седем основни чувства: Омраза, обожание, страх, яд, тъга, радост и загуба.
Аватар
backstage
Младши потребител
 
Мнения: 69
Регистриран на: 01 Дек 2010, 05:55

Re: Затъмнени стъкла на автомобили?

Мнениеот TheOldMan » 18 Фев 2012, 23:40

http://www.rta.government.bg/n_uredba/p ... 43rev1.pdf
Точка 9.1.4.1
Даже имам грешка - за предно стъкло е 75 процента, за останалите - 70.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Затъмнени стъкла на автомобили?

Мнениеот backstage » 19 Фев 2012, 00:38

Благодаря наистина много. Точно това търсех от доста дълго време.
Трябва да си търпелив към седем основни чувства. Да си търпелив към седем основни чувства: Омраза, обожание, страх, яд, тъга, радост и загуба.
Аватар
backstage
Младши потребител
 
Мнения: 69
Регистриран на: 01 Дек 2010, 05:55

Re: Затъмнени стъкла на автомобили?

Мнениеот B_Simeonov » 23 Фев 2012, 06:15

Колкото до уредите, повярвай ми, имат такива
B_Simeonov
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 17 Фев 2002, 13:47

Re: Затъмнени стъкла на автомобили?

Мнениеот rodnilb » 28 Май 2024, 12:13

От БНТ - Варна ОТКАЗАХА да отразят това пред обществото, защото била намесена полицията...!
Очевидно, че ги е страх от полицията и защитават интересите им!

Порочната практика "тъмни стъкла" на полицията във Варна.

https://www.youtube.com/watch?v=Uo_O9mRrmx0&t=2s
rodnilb
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 04 Фев 2016, 11:17
Местоположение: България, Варна


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта


cron