начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Може ли да се обжалва разпореждане на ВАС?

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Може ли да се обжалва разпореждане на ВАС?

Мнениеот lili115 » 13 Сеп 2024, 20:07

Здравейте,
Значи обжалвам ОПРЕДЕЛЕНИЕ на Административен съд - Враца пред ВАС, а от там казват при спрака по телефона, че ще получа разпореждане, че частната жалба не ми е подписана от адвокат! Веднага им казах, че това е изикване при обжалване на РЕШЕНИЯ пред ВАС, а за ОПРЕДЕЛЕНИЯ няма такова изискване.
Въпроса ми е на кое правно основание и може ли да се обжалва такова разпореждане? Предполагам на основание АПК за нарушаване на материалния закон или нарушаване на процесуалния закон. Отново пред ВАС от друг състав ли се обжалва или касационна жалба пак пред ВАС, че до колкото знам това е последната инстанция?

Мерси предварително!
lili115
Потребител
 
Мнения: 138
Регистриран на: 19 Фев 2012, 19:01

Re: Може ли да се обжалва разпореждане на ВАС?

Мнениеот bvoykov » 14 Сеп 2024, 13:05

Разпореждането, с което Ви се дават указания, г-н Вълкачовски, от администриращия жалбата административен съд, не подлежи на обжалване. Имате два варианта:
1. да се опитате да убедите администриращия жалбата съдия, че жалбата Ви не следва да е приподписана от адвокат като подадете молба, заявление или каквото си харесате като заглавие на документа, адресиран до съда, в което да изложите обстоятелствата защо не трябва;
2. да не правите нищо и да изчакате срокът на указанията, дадени с разпореждането, да изтече.
И двата варианта най-вероятно ще доведат до постановяване на разпореждане от административния съд, с което жалбата се връща и вече ТОВА разпореждане ще подлежи на обжалване на основание чл. 231, вр. чл. 213а, вр. ал. 7 АПК.
Според мен не е само за решенията изискването за приподписване на жалбата от адвокат, но и за обжалване на определенията, доколкото текстът на чл. 236 АПК препраща към касационното производство, където в чл. 212, ал. 2 АПК всъщност въвежда това изискване.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

(ТЪРСЯ АДВОКАТ) Re: Може ли да се обжалва разпореждане на ВА

Мнениеот lili115 » 14 Сеп 2024, 20:16

bvoykov написа:Разпореждането, с което Ви се дават указания, г-н Вълкачовски, ...
Според мен не е само за решенията изискването за приподписване на жалбата от адвокат, но и за обжалване на определенията, доколкото текстът на чл. 236 АПК препраща към касационното производство, където в чл. 212, ал. 2 АПК всъщност въвежда това изискване.


Да така е, защото не бях добре осмислил Субсидиарно прилагане, понеже за частната жалба НЯМА особено правило, че може да НЕ се подписва от адвокат! Благодаря за отговора, наистина ми беше полезно! :)

Това, че ми знаете името говори, че ви е известна моята гражданска активност с не малкото успехи в борбата ми за известляване на корупцията и постигане на справедливи обществени норми на поведение, за което Ви поздравявам!

Ами значи ми остава да търся адвокат, който да подпише частната ми жалба :) Може да е от София или от Враца защото аз съм от Враца и задължително ще трябва да отида до кантората му за да го упълномоща.
Примемам оферти тук и на лично съобщение. Тия от ВАС така и така ме уведомиха по телефона за съдържанието на разпореждането и така имам време защото не се знае кога ще го получа чрез АдмС-Враца.

Поздрави!
lili115
Потребител
 
Мнения: 138
Регистриран на: 19 Фев 2012, 19:01

Re: Може ли да се обжалва разпореждане на ВАС?

Мнениеот nikodim77 » 14 Сеп 2024, 21:09

Ами, - разходете се до гр. Мездра... :lol:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1272
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Може ли да се обжалва разпореждане на ВАС?

Мнениеот bozyo » 14 Сеп 2024, 21:14

nikodim77 написа:Ами, - разходете се до гр. Мездра... :lol:

щото? както жалбоподателят, така и адвокатът имат законоустановеното право да подписват с електронен подпис и да подават документи по електронен път.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 242
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Може ли да се обжалва разпореждане на ВАС?

Мнениеот nikodim77 » 14 Сеп 2024, 23:35

bozyo, написа:
щото? както жалбоподателят, така и адвокатът имат законоустановеното право да подписват с електронен подпис и да подават документи по електронен път.

Ами не щото имат възможността, дадена им от "носителите на електрони", а от това да се видят очи в очи и да пият по врачански - баце... :wink:

пп. То вече има и виртуален ceкc, ама все пак личното присъствие все още е добре дошло, нали... :roll:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1272
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Може ли да се обжалва разпореждане на ВАС?

Мнениеот lili115 » 15 Сеп 2024, 12:29

nikodim77 написа:Ами, - разходете се до гр. Мездра... :lol:

За колко пари трябва да се разходя ? :)

А сега се сещам, че миналата година пак обжалвах определение на АдмС-Враца до ВАС и тогава не съм получил такова разпореждане за подпис от адвокат и директно се образува дело!
lili115
Потребител
 
Мнения: 138
Регистриран на: 19 Фев 2012, 19:01

Re: Може ли да се обжалва разпореждане на ВАС?

Мнениеот nikodim77 » 15 Сеп 2024, 16:10

lili115 написа:
А сега се сещам, че миналата година пак обжалвах определение на АдмС-Враца до ВАС и тогава не съм получил такова разпореждане за подпис от адвокат и директно се образува дело!

Защото най-вероятно делото, за което пишете е попадало в обхвата на изброените в ал.2 на чл. 212 от АПК.
Иначе на другия въпрос не бих Ви дал отговор във форума...
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1272
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Може ли да се обжалва разпореждане на ВАС?

Мнениеот lili115 » 15 Сеп 2024, 21:50

nikodim77 написа:lili115 написа:
А сега се сещам, че миналата година пак обжалвах определение на АдмС-Враца до ВАС и тогава не съм получил такова разпореждане за подпис от адвокат и директно се образува дело!

Защото най-вероятно делото, за което пишете е попадало в обхвата на изброените в ал.2 на чл. 212 от АПК.
Иначе на другия въпрос не бих Ви дал отговор във форума...


Ами значи предишното беше срещу НЗОК и РЗОК-Враца, но до колкото разбирам това не е осугуряване или НОИ.
А за цената, ами пратете ми оферта на лично съобщение тогава защото все пак трябва да знам цената предварително. Все пак трябва да ходя до Мездра, а пътя до там още не е оправен. :)

Поздрави!
lili115
Потребител
 
Мнения: 138
Регистриран на: 19 Фев 2012, 19:01

Re: Може ли да се обжалва разпореждане на ВАС?

Мнениеот nikodim77 » 15 Сеп 2024, 22:54

Срещу РЗОК е било предишното Ви дело, което попада под обхвата на чл. 212, ал. 2 от АПК.
Докато за сегашното Ви дело, за което не сте посочил подробности (поне предметът), явно се иска приподписване на КЖ.
Пътят Враца – Мездра въобще не намирам, че е проблем…!? Даже по стария през Руска бела и влизане покрай бившия завод – „Станкето” и "бирената" е много по-спокоен отколкото по главния през Моравица…

пп.
Не сте си включил Л.С.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1272
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Може ли да се обжалва разпореждане на ВАС?

Мнениеот lili115 » 17 Сеп 2024, 01:50

nikodim77 написа:Срещу РЗОК е било предишното Ви дело, което попада под обхвата на чл. 212, ал. 2 от АПК.
Докато за сегашното Ви дело, за което не сте посочил подробности (поне предметът), явно се иска приподписване на КЖ.
Пътят Враца – Мездра въобще не намирам, че е проблем…!? Даже по стария през Руска бела и влизане покрай бившия завод – „Станкето” и "бирената" е много по-спокоен отколкото по главния през Моравица…

пп.
Не сте си включил Л.С.


Грешката е моя за личните съобщения, вече активирах възможността за получаване на такива защото не съм знаел, че е изключено. Може да ми изпратите оферта.
А за предишното дело с НЗОК предмета на делото не касаеще здравни осигуровки и затова си мисля, че не попада в това изключение. Но след като е така ще им намеря адвокат за да им изпълня разпореждането.
lili115
Потребител
 
Мнения: 138
Регистриран на: 19 Фев 2012, 19:01


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 40 госта


cron