начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

Управление на ППС под въздействие на алкохол?

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Управление на ППС под въздействие на алкохол?

Мнениеот B_Simeonov » 21 Фев 2012, 23:43

Здравейте,
имам въпрос относно следното становище, изразено в този форум /тема re KAT/, цитирам :
... от самия текст на 185 трябва да разбере, че се прилага субсидиарно "...За нарушение на този закон и на издадените въз основа на него нормативни актове, за което не е предвидено друго наказание, виновните се наказват с глоба до 20 лв."
пример за субсидиарното приложение на 185:Ако водач на МПС управлява след употреба на алкохол под 0.5 промила (например Алкотеста отчете 0.4 промила), той подлежи на санкция по 185 за нарушение на чл.5, ал.(2) т.3 пр.1 ЗДвП, а не подлежи на санкция по чл.174.
За водачите на ППС, които НЕ СА МОТОРНИ има предвидена санкция в закона. Следователно чл.185 за тях не се прилага субсидиарно. край на цитата.

Въпросът ми е следния : има ли съдебна практика или литература, подкрепяща горното становище. Лично аз съм на същото мнение, но в наскоро възникнал спор с колега беше изразено мнение, че принцип в правото е че, след като в санкционната разпоредба е определен минимален размер, то управлението на МПС с концентрация на алкохол в кръвта под 0,5 но над 0,00 не се наказва, т.е. не може да се прилага чл.185 ЗДвП.
Да но забраната по чл.5, ал.3, т.1 /нов текст/ е с по-широк обхват от санкционната разпоредба по чл.174 - на първо място забраната е за управление на ППС под въздействие на алкохол, без да се сочи концентрация над 0,5 на хиляда, т.е. забраната е пълна. Какво се случва ако полицай констатира управление на велосипед или каруца от водач с концентрация над 0,5 на хиляда?
B_Simeonov
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 17 Фев 2002, 13:47

Re: Управление на ППС под въздействие на алкохол?

Мнениеот Гост. » 22 Фев 2012, 01:05

Колизия на нармите - lex specialis derogate legi generali, а нормата на чл. 5, ал.3( подвела съм ви с отмяната) е обща. Докато не се появи авторът на написаното по-горе, не мога да се съглася, че е налице "субсидиарно приложение" и в неизпълнение на общия запрет да се ангажира отговорност, и санкционира, по 185.

Всъщност има едно Р, в което се казва, че алкохол под 0.5 промила не е нарушение.
Но, сега се замислих- естествената граница на колебанието е до 0.2, насложете и факта, че дрегерите имат отклонение ( техническо) в диапазон до 1% и става страшно, ако не ти дадат направление за кръвна проба( ама то не е задължително ако алкохола е под 0.5, а доброволно струва 35лв.).
ако съм яла една пияна вишна.... :lol:

Ще изчакам Анди да обясни субсидиарното прилагане.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Управление на ППС под въздействие на алкохол?

Мнениеот popo45 » 24 Фев 2012, 01:22

Спирали са ме с 0,36 промила. Казаха ми че съм под нормата и мога да продължа.
popo45
Потребител
 
Мнения: 118
Регистриран на: 31 Яну 2009, 22:29


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron