Страница 1 от 2

преобразуване на ЕТ във вие кажете какво

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2004, 09:30
от лили
Става въпрос за ЕТ който иска дапрехвърли фирмата на баща си - как да го направи по най лекия начин, за да се запазят лицензите за транспортна дейност,които притежават?

Re: преобразуване на ЕТ във вие кажете какво

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2004, 09:33
от alexander_tonev
Прехвърляне на търговско предприятие - чл. 15 от Търговския закон - писмен договор с нотариална заверка на подписите. Баща му трябва да се регистрира като ЕТ или да учреди ЕООД, на което да се прехвърли предприятието. Нямам време да проверя, но може да има специални изисквания за уведомление/разрешение по Закона за автомобилните превози (по който предполагам, че е регистриран ЕТ).

Re: преобразуване на ЕТ във вие кажете какво

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2004, 11:05
от shveda
Може да се прехвърли ЕТ на баща му без той предварително да се регистрира като търговец с обикновена сделка - например покупко-продажба или дарение, но лицензията е непрехвърлима.

Re: преобразуване на ЕТ във вие кажете какво

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2004, 12:44
от alexander_tonev
Да, наистина, колегата е прав - лицензът няма да може да се прехвърли със сделката по прехвърляне на търговско предприятие (макар да влиза в състава му), тъй като има законова забрана за прехвърляне на лиценза, освен при универсално правоприемство (наследяване при смърт на ЕТ или преобразуване на търговско дружество-превозвач).
Закон за автомобилните превози:

Чл. 8. (1) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2003 г.) Лицензът е личен и не подлежи на преотстъпване.

Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2003 г.) При смърт на физическото лице - едноличен търговец, или при преобразуване на превозвача правата му, произтичащи от лиценза, преминават върху неговия правоприемник. Той е задължен в срок до три месеца да подаде заявление до лицензиращия орган за отразяване на промяната в лиценза, ако са изпълнени изискванията на чл. 7, ал. 2.

Re: преобразуване на ЕТ във вие кажете какво

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2004, 13:31
от Иван
Вариант за заобакаляне на посочената забрана-преобразува се в ЕООД, след което продава дела си на баща си. При преобразуването лицензията ще премине върху ЕООД, което си е нов правен субект, и ще си остане в негова полза при прехвърляне на дела. Въпроса е дали тази процедура ще се окаже по-лека и евтина от процедурата по получаване на нова лицензия от бащата при варианта на прехвърляне на търговското предприятие. Колегите които знаят каква е процедурата, и колко струва получаването на лицензия, нека пишат.

Re: преобразуване на ЕТ във вие кажете какво

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2004, 14:39
от shveda
ET не може да се преобразува в ЕООД.

Re: преобразуване на ЕТ във вие кажете какво

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2004, 15:07
от Иван
Правилно. Голяма глупост написах-извинете! Така се получава, като не се прочете закона преди да се търси отговор. Нещо по аналогия ми хрумна със СД, доколкото отговорността на съдружниците е неограничена, и това дружество е близо в същност до ЕТ. Даже в някои правни системи, мисля в Германия включително, не е търговско дружество като самостоятелен правен субект. Както и да е! Просто бях на друга вълна, и написах голяма глупост.
Така че не виждам как може да се помогне-нужна си е нова лицензия.

Re: преобразуване на ЕТ във вие кажете какво

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2004, 15:46
от мая
Защо не може, по друга тема в този форум колегите споделиха че има такава възможност.

Re: преобразуване на ЕТ във вие кажете какво

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2004, 16:13
от малката
Предприятието на ЕТ може да бъде прехвърлено на друго лице чрез писмен договор с нотариална заверка на подписите. Прехвърлянето трябва да се впише в търговския регистър и да се обнародва в ДВ. Заедно с предприятието може да се прехвърли и фирмата на ЕТ. Към тази фирма задължително трябва да се добави името на новия собственик( който не е задължително да бъде регистриран като ЕТ).
Що се отнася до лицензията....
В състава на търговското предпиятие могат да влизат вещни права, облигационни права и задължения и др., могат да се включат и права и задължения, свързани с обекти на т.нар. интелектуална собственост - произведенията на науката, търговски марки, ЛИЦЕНЗИИ и т.н.
Защо лицензиите са непрехвърлими, след като могат да бъдат елемент на търговското предпирятие?

Re: преобразуване на ЕТ във вие кажете какво

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2004, 16:15
от Ушев
Създава се ново ООД, в което синът е съдружник с ЕТ-то си, а бащата - като физическо лице. Уставният капитал се депозира, а след регистрацията се прехвърля в текуща сметка и се работи с него, като се запазва и лиценза.

Re: преобразуване на ЕТ във вие кажете какво

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2004, 16:28
от dimizz1
Бащата да назначи сина си за прокурист и да сключат някакъв договор, който да уреди вътрешните отношения. Нека договорът съдържа по-рестриктивни уговорки в случай на своеволни действия на бащата. Например голямо обезщетение в случай на продажба на фирмата или прекратяване на пълномощието. Така ще се постигне ефект на "морално задължение" на бащата спрямо синът, въпреки че тези клаузи могат да са нищожни поради противоречие с добрите нрави. Явно единственото жизнено важно нещо за фирмата е лицензът, така той няма да бъде загубен. Бащата обаче рискува да бъде подложен на директи искове от кредиторите. Но в името на просперитета трябва да се поемат рискове. Ако всичко се обясни на клиентите, те преценяват, дали си струва да ги поемат.

Re: преобразуване на ЕТ във вие кажете какво

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2004, 16:35
от dimizz1
Към Ушев:
Лицензията обаче ще продължи да бъде само в полза на ЕТ на бащата, ООД-то ще е без лиценз и тук е проблемът. ЕТ не може да прехвърли лицензията на ООД-то, дори и като вноска, защото тя е непрехвърлима по закон, а е лична. Логично е да е така, защото държавата има интерес в някои области да има персонални изисквания към притежателите на лицензии, като например благонадежност. При всяка промяна на субектността е необходима нова проверка на тези критерии.

Re: преобразуване на ЕТ във вие кажете какво

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2004, 16:40
от BlaueAugen
Според мен прехвърлянето на предприятието не означава "преотстъпване" на лиценза - все пак става дума за същата съвкупност от права, задължения и фактически отношения, която е била взета предвид от лицензиращия орган при издаването на лицензията. Прехвърлянето на предприятието е сходно с универсалното правоприемство при смърт на ЕТ, при което лицензът се запазва. Вероятно има законодателен пропуск в чл. 10 от закона и той следва да се тълкува разширително. На теория звучи добре, но когато става дума за държавни органи.... Може би трябва да питате администрацията как разбира закона и как го прилага - все са имали подобен случай досега. Вариантът на Ушев не е лош, но ако синът не иска да продължава дейността си?

Re: преобразуване на ЕТ във вие кажете какво

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2004, 16:46
от dimizz1
разменил съм син и баща, извинявам се!!

Re: преобразуване на ЕТ във вие кажете какво

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2004, 01:28
от shveda
С риск да се повторя, но имах НАХД по аналогичен случай: ЕООД беше закупило ЕТ. При проверка на дан. инспектори, същите съставят АУАН на ЕООД, че работи без лиценз, тъй като лицензията бе издадена на името на ЕТ. Обжалвахме НП и РС прие, че е налице универсално правоприество и лицензията е преминала ведно със всички права изадължения в ЕООД. Но ОС прие точно обратното, че лицензията е непрехвърлима. За съжаление решението не е в момента в мен, но ако имате интерес, мога да го сканирам.

Re: преобразуване на ЕТ във вие кажете какво

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2004, 08:59
от alexander_tonev
Колега, сканирайте го, моля, защото въпросът живо ме заинтересува. В началото отговорих без да се замислям, но всъщност казусът е по-сложен, отколкото ми се видя. А освен това е и важен на практика. Ще съм Ви много благодарен за усилието.
С най-добри пожелания

Re: преобразуване на ЕТ във вие кажете какво

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2004, 10:28
от dimizz1
Аз ако съм на мястото на администрацията ще изискам повторно издаване на лиценз, когато се сменя субектността на притежателя му, особено при смяна на собственика и особено когато става дума за превозвач. Както писах, едно от основните изисквания за точно този лиценз е благонадежност. Представете си, че бащата вече е хващан няколко пъти пиян да шофира или е бил наказателно преследван. Как така някой ще му даде лиценз за превоз на хора или товари? Всеки път това трябва да се проверява, затова лицензът е личен.
Интересен е случаят обаче, когато лицензът е издаден на едно юридическо лице. При прехвърлянето на дяловете на друг собственик трябва ли да се издава нов лиценз?
По моята логика трябва, но от юридическа гледна точка, не, защото лицензът тогава е издаден на самото ЮЛ, а не на предшния собственик. Тогава изискването за благонадежност губи смисъл, защото с подставно лице всеки неблагонадежден може да си прехвърли издаден вече лицена. Затова аз бих питал директно администрацията как практикува в такива случаи.

Обещаното решение

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2004, 20:05
от shveda
За съжаление в момента не мога да Ви представя цялото решение, но ето част от мотивите. При първа възможност ще представя и решението в цялост.
“В административноправен аспект лицензирането представлява “учредяване” на право да се ползва от трето лице част или цялото право от иначе притежаваното само от държавата такова право. От анализ на разпоредбите, уреждащи лицензирането се налага изводът, че оторизиран орган, издава съответният лиценз на точно определен субект за осъществяването на съответната дейност.
Държавата е носителят на лицензното право и тъкмо тя го предоставя за ползване на конкретно лице при определени условия. Последващите отношения между два гражданскоправни субекта – търговци, са ирелевантни за отношенията държава – носител на правото и лицензополучател. Още повече, че самата държава е предвидила в законодателството си възможността, респ. вменила задължението на лицата, за промяна в първоначално декларираните обстоятелства по отношение ползвателя на лиценза.
Лицензии или разрешения за извършване на определена дейност се издават с оглед изпълнението на определени критерии. При прехвърляне на предприятието новият собственик може да не отговаря на условията за получаване на лицензия или разрешение, но е възможно и да отговаря. В такъв случай новият собственик може да поиска продължаване на лицензията в негово лице, а не заличаване на предишната лицензия и издаване на нова.”

Re: преобразуване на ЕТ във вие кажете какво

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2004, 21:46
от лунатик
Главното е това: /по Шведа/:
"....Държавата е носителят на лицензното право и тъкмо тя го предоставя за ползване на конкретно лице при определени условия. Последващите отношения между два гражданскоправни субекта – търговци, са ирелевантни за отношенията държава – носител на правото и лицензополучател. Още повече, че самата държава е предвидила в законодателството си възможността, респ. вменила задължението на лицата, за промяна в първоначално декларираните обстоятелства по отношение ползвателя на лиценза...."

Re: преобразуване на ЕТ във вие кажете какво

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2004, 23:23
от телбодче
Искам само да ви напомня, че прехвърлянето на фирмата и предприятието на ЕТ се третира от НСИ и данъчната администрация като "прекратяване на един субект и възникване на нов"- нов БУЛСТАТ номер , нов данъчен номер. Оттам на сетне иди се разправяй с администрацията кой кой е и защо е.