начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Внос и продажба на маркови дрехи-как?

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Внос и продажба на маркови дрехи-как?

Мнениеот datecs » 19 Сеп 2013, 10:32

Здравейте,
моля за малко помощ от Ваша страна,живея в не много голям град в който няма нито един хубав магазин в който да си закупиш хубави,качествени и маркови дрехи.
Молбата ми към Вас е да ме посъветвате какво трябва да не направи за да се внасят стоки примерно от Германия и Италия на известни марки като Hugo Boss,Versace,Cavalli ,GF, CNC,Armani, D&G,и др.закупени от складове или магазини на съответните марки( говорим за оригинални дрехи)
Моля,ако някой е правил подобно нещо и има опит да ми помогне,как стои въпросът с вноса продажбата като някой от марките имат представителни магазини в България.
Знам,че не съм открила топлата вода ,но идеята е продуктувана от факта,че тук при нас има хора с пари които няма къде да си ги харчат,за съжаление не всички пазаруват по интернет или в чужбина.
Благодаря предварително !
datecs
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 10:11

Re: Внос и продажба на маркови дрехи-как?

Мнениеот ivodam » 25 Сеп 2013, 13:29

datecs написа:Здравейте,
моля за малко помощ от Ваша страна,живея в не много голям град в който няма нито един хубав магазин в който да си закупиш хубави,качествени и маркови дрехи.
Молбата ми към Вас е да ме посъветвате какво трябва да не направи за да се внасят стоки примерно от Германия и Италия на известни марки като Hugo Boss,Versace,Cavalli ,GF, CNC,Armani, D&G,и др.закупени от складове или магазини на съответните марки( говорим за оригинални дрехи)
Моля,ако някой е правил подобно нещо и има опит да ми помогне,как стои въпросът с вноса продажбата като някой от марките имат представителни магазини в България.
Знам,че не съм открила топлата вода ,но идеята е продуктувана от факта,че тук при нас има хора с пари които няма къде да си ги харчат,за съжаление не всички пазаруват по интернет или в чужбина.
Благодаря предварително !


От юридическа гледна точка, понеже форумът е юридически, няма проблем, доколкото знам има тълкувателно решение на ВКС, че няма проблем да се внасят оригинални продукти и без съгласието на собственика на марката или официалните му представители в страната. Иначе как се прави външна търговия е отделен въпрос и не за тука... :)
ivodam
Потребител
 
Мнения: 193
Регистриран на: 01 Май 2011, 22:56

Re: Внос и продажба на маркови дрехи-как?

Мнениеот REPLAY » 26 Сеп 2013, 14:17

Едва ли ще получиш адекватен отговор тук по този въпрос,понеже не е толкова прост.То че ще ги внесеш-няма проблем,но да ги продаваш - това е нещо друго.Тези дрехи вероятно са предназначени за крайните потребители,а не за търговия.Без разрешение от производителя не е редно да се "търгува" с тях.Изисква се представителство.
Другия ти въпрос вероятно ще е :" ами другите как го правят,да не би да са изрядни,някой нямат и касов апарат даже" - не знам,питай ги :)
REPLAY
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 19 Яну 2008, 03:26
Местоположение: Габрово

Re: Внос и продажба на маркови дрехи-как?

Мнениеот ivodam » 01 Окт 2013, 11:37

REPLAY написа:Едва ли ще получиш адекватен отговор тук по този въпрос,понеже не е толкова прост.То че ще ги внесеш-няма проблем,но да ги продаваш - това е нещо друго.Тези дрехи вероятно са предназначени за крайните потребители,а не за търговия.Без разрешение от производителя не е редно да се "търгува" с тях.Изисква се представителство.
Другия ти въпрос вероятно ще е :" ами другите как го правят,да не би да са изрядни,някой нямат и касов апарат даже" - не знам,питай ги :)


Това не е вярно, недейте да заблуждавате. Точно в тази насока има тълкувателно решение, има и практика на ЕС относно така наречения паралелен внос. Не е забранен и не може да бъде забранен, защото това би било ограничаване на свободната пазарна инициатива и конкуренцията. Не е необходимо разрешение от производителя, нито "представителство", каквото и точно да подразбирате под този термин в случая. Продажбата на краен клиент също е търговия, между другото.
ivodam
Потребител
 
Мнения: 193
Регистриран на: 01 Май 2011, 22:56

Re: Внос и продажба на маркови дрехи-как?

Мнениеот borovinka » 01 Окт 2013, 11:51

Спокойно можете да си ги внасяте и продавате в законен ваш магазин (ако имате фирма или ЕТ, което да издава фактури). Няма пречка да не нарушите някой договор за изключително представителство на марката - все пак това не е продажба на автомобили, а на дрехи.
Евентуално може да ви попроверят от "Надзор на пазара" дали дрехите са наистина с деклрарирания произход и марка - много ментета има напоследък и "Надзора" следи за това, като ако се изкушите да държите ментета (дори и да не ги продавате, само да ги притежавате), глобите са солени.
В противен случай не би трябвало да имате проблеми. Вие от аутлети ли ще закупувате дрешките, които ще продавате или става въпрос за нови колекции, закупени директно от производител?
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1515
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Внос и продажба на маркови дрехи-как?

Мнениеот datecs » 23 Окт 2013, 12:51

Здравейте отново,май идеята ми не е толкова лесна за осъществяване:-(
Имам много добри връзки в няколко склада в Германия,при които се връщат старите колекции на дрехите,и аз мога директно да ги взимам от тях така да се каже,да не се връщат в техните складове.
Стоките ще бъдат единствено и само оригинални,без реплики и ментета.
До сега реално не разбрах какво трябва да правя,има в БГ магазин на Хуго Босс,как мога да продавам техните стари колекции без да искам разрешение от представителят им тук.
Мерси
datecs
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 10:11

Re: Внос и продажба на маркови дрехи-как?

Мнениеот datecs » 23 Окт 2013, 13:42

Може ли да попитам,ако направя магазин "АУТЛЕТ" дали ще е по лесно,и каква е процедурата за регистриране на такъв вид магазин,тогава смятам,че мога да продавам маркови дрехи без да искам разрешение или да съм в нарушение спрямо държателите на марките в БГ.
МоЛЯ ПОМАГАЙТЕ
datecs
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 10:11

Re: Внос и продажба на маркови дрехи-как?

Мнениеот moommy » 23 Окт 2013, 15:46

borovinka написа:...да не нарушите някой договор за изключително представителство на марката - все пак това не е продажба на автомобили, а на дрехи

Съвсем ще объркате човека :)
Кои са страните по договорите за търговско представителство и какво общо имат с правата върху марката, освен че е възможно лицензионния договор да е инкорпориран в същия документ? Как ще наруши търговския договор, след като не е страна по него?

Лицензията е друго нещо (независимо дали марките са за автомобили или дрехи), но и тя не е предмет на питането... изобщо, назад във форума ще се намерят не една и две теми по въпроса. Най-общо не би следвало да имате проблем във връзка с нарушения на правата върху марка ако внасяте ОРИГИНАЛНИ стоки, още повече от Германия (ЕС). Това обаче съвсем не значи, че няма да имате трудности.

Има и ТР в този смисъл, както бе отбелязано по-горе.
Аватар
moommy
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 11 Авг 2008, 11:42
Местоположение: София

Re: Внос и продажба на маркови дрехи-как?

Мнениеот borovinka » 24 Окт 2013, 10:52

Защо да го объркам? Нали точно това съм му написала - може да продава без да се притеснява да не обърка нечий договор.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1515
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Внос и продажба на маркови дрехи-как?

Мнениеот ivodam » 24 Окт 2013, 17:33

datecs написа:Здравейте отново,май идеята ми не е толкова лесна за осъществяване:-(
Имам много добри връзки в няколко склада в Германия,при които се връщат старите колекции на дрехите,и аз мога директно да ги взимам от тях така да се каже,да не се връщат в техните складове.
Стоките ще бъдат единствено и само оригинални,без реплики и ментета.
До сега реално не разбрах какво трябва да правя,има в БГ магазин на Хуго Босс,как мога да продавам техните стари колекции без да искам разрешение от представителят им тук.
Мерси


Ми как да ви обясня, че нищо особено не трябва да правите? :) Как да продавате? Ми наемате търговска площ, слагате щендери, закачате закачалки с дрехите и етикетчета с цените, не забравяте, разбира се, да се регистрирате като търговец и да си сложите касов апарат. И продавайте, стига да има кой да купува, от какъв мазохизъм ще им искате разрешение на представителите? Ако има ограничения, те по-скоро могат да дойдат от слада в Германия, или където ще да е - оттам могат да ви откажат доставка, с думите, че имат пазарен агент в страната. Ако там няма проблеми да ви продадат стоката, по-нататък си е чист бизнес. Което не значи, че няма един куп други въпросителни.
ivodam
Потребител
 
Мнения: 193
Регистриран на: 01 Май 2011, 22:56

Re: Внос и продажба на маркови дрехи-как?

Мнениеот deadly_premium_clothing » 28 Сеп 2024, 00:15

Здравейте колеги,

Вноса на дрехи само на много едро е по-смислен за висок марж. Има доста опции вече и много доставчици.

Има и опция за изработка на добра цена във България. По ваша кройка или готов модел. Пишете на contact@deadly.bg за повече информация и оферта.

А за дрехи не на едро заповядайте на https://deadly.bg/ с чести отстъпки.
Дизайнерски дрехи от високо качество и дрехи по поръчка: https://deadly.bg/
deadly_premium_clothing
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Сеп 2024, 00:02


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта


cron