начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Данъчни задължения за МПС

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Данъчни задължения за МПС

Мнениеот k__kirilov » 21 Дек 2012, 14:11

Здравейте,
извинявам се за баналната тема, но предположих, че няма да е коректно да пиша в тези на колегите.
Ето за какво става въпрос:

Днес научавам от баща ми, че е получил писмо от общината, че дължи ХХХ лв. за автомобил,
който от 10-ина г. е даден за скрап (автомобила беше с черните номера).
Документи за това няма, не е свалян от регистрация или бракуван - преди няколко години
като питах в НАП ми казаха, че най-вероятно е свален служебно от регистрация и няма
данни при тях за такива задължения - така и забравих за случая.
Вече толкова години не е имало други писма или покани за плащане.

Въпросът ми е:
Какво конкретно да се направи и има ли начин, да се избегне плащането на тези задължения?
k__kirilov
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 21 Дек 2012, 13:52

Re: Данъчни задължения за МПС

Мнениеот thebeast » 24 Дек 2012, 01:28

Задължения няма за периода, в който МПС няма регистрация за движение по пътната мрежа на Република България и това се доказва с документ (удостоверение) от сектор "Пътна полиция" (КАТ) при Областна дирекция на МВР. :!:
thebeast
Потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Данъчни задължения за МПС

Мнениеот TheOldMan » 25 Дек 2012, 00:25

В общината се дължи данък, ако ще колата да стои разглобена в кашони в хола. Не бъркайте притежаване на вещ с нейното използване.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Данъчни задължения за МПС

Мнениеот thebeast » 30 Дек 2012, 18:20

Стари човече и тук си се изказал неподготвен!
Ако автомобила е с прекратена регистрация, за него не се дължи данък от месеца, следващ месеца на прекратяването на регистрацията! И тогава отглеждането на кокошки в хола ще ти излезе безплатно!
thebeast
Потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Данъчни задължения за МПС

Мнениеот TheOldMan » 30 Дек 2012, 23:58

thebeast написа:Стари човече и тук си се изказал неподготвен!
Ако автомобила е с прекратена регистрация, за него не се дължи данък от месеца, следващ месеца на прекратяването на регистрацията! И тогава отглеждането на кокошки в хола ще ти излезе безплатно!


За да не се дължи данък в общината трябва да се представи бележка че МПС е предадено за разкомплектоване в пункт.
Чл. 58. (4) (Нова - ДВ, бр. 45 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) За превозните средства, на които е прекратена регистрацията, данък не се дължи от месеца, следващ месеца на прекратяване на регистрацията за движение. За излезлите от употреба моторни превозни средства, за които в нормативен акт е предвидено задължение за предаване за разкомплектуване, данък не се дължи след прекратяване на регистрацията им за движение и представяне на удостоверение за предаване за разкомплектуване.

Забележете новия момент в последния ред: "и представяне на удостоверение за предаване..." който неприятно изненадва доста хора от 2007-а година насам.
Ето и подобна случка стигнала до съд: http://www.admcourt-varna.com/site/file ... 5b1510.htm
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Данъчни задължения за МПС

Мнениеот thebeast » 03 Яну 2013, 01:34

На този линк москвича не е с прекратена регистрация! Отвори си наредбата за регистрацията и дерегистрацията и си прочети колко начина има за прекратяване на регистрацията! И на какво основание общината ще начислява данък на МПС с "прекратена регистрация - частен имот"? Понятията "спиране от движение" и "прекратена регистрация" са различни! :mrgreen:
thebeast
Потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Данъчни задължения за МПС

Мнениеот k__kirilov » 06 Яну 2013, 20:56

Благодаря на всички за отговорите. ))
Развитието:

Оказа се, че баща ми преди години е предал номерата и талона на свой приятел, който да ги върне в КАТ Силистра.
Човекът обаче не си спомня какво е станало тогава и не може, да открие документи за това.


На 4.01.(петък) се срещнах с началник отдел "Регистрация на МПС" към КАТ Плевен
с молба да поиска справка за статуса на автомобила
от КАТ Силистра(автомобила е с регистрация "Сс", но постоянния адрес за местоживеене
е Плевен.
Отговорът му беше: "Нямам право по какъвто и да е начин, да поискам такава справка.
Единствено собственика или негов пълномощник лично в съответното поделение на КАТ може да го стори."
След което се посмяхме заедно на поредния (за мен) абсурд в тази държава. ))


А преди минути дойде добрата новина - пълномощникът е открил забравените у него документи с печат
"Бракувано" - предстои да ги изпрати и да ги представим в общината.
Надявам се с това сагата да приключи.

Още веднъж благодаря на отзовалите се.
Весела седмица на всички. )))
k__kirilov
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 21 Дек 2012, 13:52


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта


cron