начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Данък МПС ?

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Данък МПС ?

Мнениеот rossbgsf » 09 Окт 2012, 17:10

Здравейте,

Казуса ми е следния:

През 2008г. купих автомобил, който не съм регистрирал и декларирал в данъчното или в общината, съответно не съм плащал данъци за него, сега тази година, месец септември го продадох, бях при нотариус, имам договор, не ми е искал бележка за данъци. Новия собственик си го е регистрирал в КАТ на негово име и има нов талон. Проблема му е че като е ходил да го декларира в данъчното (или в общината - не знам къде се декларират) не са искали да му го регистрират, защото са му казали че стария собственик (аз) не е плащал данък за тази година и излязло че се дължи данък 500 и нещо лева (толкова е на година, защото колата е мощна). Въпроса ми е ако отида в данъчното, мога ли да платя данък само за последната година - 2012 и то частично, само до месец септември ? Какво може да стане ако отида там ? Да не вземат да ми напишат няква глоба за всичките години. Възможно ли е да му дам на новия собственик примерно сумата за данъка за цялата 2012г. и той да си го внесе от негово име и да каже че иска той да плати данъка за 2012г. ?
rossbgsf
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Окт 2012, 16:55

Re: Данък МПС ?

Мнениеот TheOldMan » 09 Окт 2012, 19:28

Плащането може да се извърши и чрез пощенски запис, или чрез превод от някоя банка... Осведомете се колко е дължимата сума за 2012-та година до датата на продажбата и я превеждате по сметката за данъци на общината. Не знам дали биха "клъвнали" в общината на тази схема, но по-странното е че не искат да впишат колата на новия собственик - той няма нищо общо с данъка преди покупката и не би трябвало да му създават никакви пречки.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Данък МПС ?

Мнениеот rossbgsf » 09 Окт 2012, 23:18

Благодаря за отговора,

Проверих в един сайт за калкулиране на дънъка, но той не е официален и вероятно сметката не е точна. Ще му кажа на новия собственик да провери колко точно е данъка за 2012г. и ако е 519.75лв. (така излиза в сайта със калкулаторите) за цялата година ще му дам 390лв. което е за 9те месеца на 2012г. през които съм имал колата и той ще даде още 130лв. от себе си и да го плати за цялата 2012г. Или аз да го платя целия като той ми даде на мен 130лв. и ще преведа по сметката за данъци на общината и ще му дам вносната бележка да ходи с нея да си я регистрира. Така мисля че е най справедливо.

По принцип и аз знам че не би трябвало да закачат новия собственик а да гонят мен, нямат никакво основание да го занимават. Явно са се направили на луди или той не си знае правата.
rossbgsf
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Окт 2012, 16:55

Re: Данък МПС ?

Мнениеот thebeast » 05 Яну 2013, 00:59

Новият собственик дължи данък от месеца, в който е придобил автомобила съгласно договора. Нямат право да му откажат приемане на декларацията. Длъжен е само да представи документ за платен данък при придобиване, който е различен от данъка върху превозните средства.Ако не е платен - да му го начислят в задължение. За периода преди придобиването на автомобила новия собственик не отговаря за задълженията за данък върху превозните средства.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron