начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Съкращаване на персонал в майчинство

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Съкращаване на персонал в майчинство

Мнениеот nocturnal_animal » 18 Сеп 2024, 19:53

Здравейте, пиша ви с въпрос относно упоменатото в заглавието на темата. В майчинство съм от януари 2023, съответно до януари 2025. Току-що ми се обадиха от фирмата, в която съм на трудов договор, за да ме уведомят, че в петък трябва да се явя във фирмата и да бъда съкратена. Попитах по кой член, но не получих отговор, предполагам причината е закриването на предприятието. Моля ви за информация относно правата ми на обезщетение. Самотен родител съм, имам фирма(еоод) и бях осигурявана в друга фирма, която вероятно закриват. Благодаря предварително.
nocturnal_animal
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Сеп 2024, 19:36

Re: Съкращаване на персонал в майчинство

Мнениеот berto » 18 Сеп 2024, 23:06

Здравейте, погледнете чл. 333 от Кодекса на труда и по-конкретно чл. 333 и свързания с него чл. 328, ал. 1, т. 1 и т. 2. Имайте предвид, че трябва да се поинтересувате от това по кой член Ви съкращават, защото ако не е ЦЯЛОТО предприятие, а ЧАСТ от предприятието, то Вие имате право на закрила. Съветът ми е да не подписвате нищо преди да сте прочели документите, та дори и тогава е по-добре да се консултирате първо с адвокат (ако трябва, го вземете със себе си на мястото, където ще подписвате), най-вече защото сте в уязвимо положение.
berto
Потребител
 
Мнения: 408
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Съкращаване на персонал в майчинство

Мнениеот guest1 » 19 Сеп 2024, 08:27

Здравейте.
Малко не разбирам логиката на това
berto написа:погледнете чл. 333 и по-конкретно чл. 333

но истината е там някъде.

По ппинцип - работник или служител НЕ СЕ СЪКРАЩАВА, съкращава (намалява) се ЩАТА! Броя заети на тази длъжност.
Освен адвокат трябва и посещение в Инспекция по труда, мащар че и там не са стока.

И още нещо- за много хора "Майчинството" е 2 години. На практика са 2 отделни отпуска - "отпуск за бременност и раждане" и "за отглеждане на дете". Полонината от първия и целия втори вогат да се ползват от бащата или работещите родители на майката или бащата
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Съкращаване на персонал в майчинство

Мнениеот nocturnal_animal » 19 Сеп 2024, 14:48

berto написа:Здравейте, погледнете чл. 333 от Кодекса на труда и по-конкретно чл. 333 и свързания с него чл. 328, ал. 1, т. 1 и т. 2. Имайте предвид, че трябва да се поинтересувате от това по кой член Ви съкращават, защото ако не е ЦЯЛОТО предприятие, а ЧАСТ от предприятието, то Вие имате право на закрила. Съветът ми е да не подписвате нищо преди да сте прочели документите, та дори и тогава е по-добре да се консултирате първо с адвокат (ако трябва, го вземете със себе си на мястото, където ще подписвате), най-вече защото сте в уязвимо положение.


Здравейте, вчера отказаха да ми предоставят информация по кой член, но днес се свързах със счетоводителя - по чл. 328, ал. 1 т. 1. Предполагам закриват цялото предприятие, открили са нова фирма със същата дейност на различна локация. Казусът ми е малко по-сложен, тъй като съм собственик на фирма, в която не се осигурявах, защото ме осигуряваха от тази фирма, в която работих. От НОИ бяха потвърдили, че не е необходимо да се осигурявам като управител, щом работя на друго място. Благодаря Ви за отговора.
nocturnal_animal
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Сеп 2024, 19:36

Re: Съкращаване на персонал в майчинство

Мнениеот guest1 » 19 Сеп 2024, 16:38

nocturnal_animal написа:Казусът ми е малко по-сложен, тъй като съм собственик на фирма, в която не се осигурявах, защото ме осигуряваха от тази фирма, в която работих. От НОИ бяха потвърдили, че не е необходимо да се осигурявам като управител, щом работя на друго място.

Казуса изобщо не е сложен, защото трудовото Ви правоотношение няма нищо общо с факта, че сте собственик или съсобственик на фирма.
Ако Вашата фирма няма дейност- няма и осигуряване.
Ако ива дейност, но не сте управител и/или едноличен собственик на капитала- пак може са няма осигуряване.
Освен това има и "таван" - максимален осигурителен доход. Осигуряването по ТД е с приоритет.

За средващите стъпки трябват още подробности.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Съкращаване на персонал в майчинство

Мнениеот nocturnal_animal » 19 Сеп 2024, 18:21

guest1 написа:
nocturnal_animal написа:Казусът ми е малко по-сложен, тъй като съм собственик на фирма, в която не се осигурявах, защото ме осигуряваха от тази фирма, в която работих. От НОИ бяха потвърдили, че не е необходимо да се осигурявам като управител, щом работя на друго място.

Казуса изобщо не е сложен, защото трудовото Ви правоотношение няма нищо общо с факта, че сте собственик или съсобственик на фирма.
Ако Вашата фирма няма дейност- няма и осигуряване.
Ако ива дейност, но не сте управител и/или едноличен собственик на капитала- пак може са няма осигуряване.
Освен това има и "таван" - максимален осигурителен доход. Осигуряването по ТД е с приоритет.

За средващите стъпки трябват още подробности.


Здравейте, какви подробности са Ви необходими? Фирмата има дейност, има назначено лице на трудов договор, имаше друг управител до февруари 2024, от тогава съм аз.

Цитирам Ви предизвестието ми:
"Уведомявам Ви, че трудовият Ви договор ще бъде прекратен на основание чл.328, ал.1, т.1, от КТ, считано от 22.10.2024 год., поради закриване на предприятието .
Настоящото писмо считайте за предизвестие по смисъла на чл. 326, ал.2 КТ."

Обезщетение ще бъде изплатено по чл.224, ал.

Какво би следвало да направя след прекратяването на договора?
nocturnal_animal
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Сеп 2024, 19:36

Re: Съкращаване на персонал в майчинство

Мнениеот guest1 » 19 Сеп 2024, 18:47

nocturnal_animal написа:Фирмата има дейност, има назначено лице на трудов договор, имаше друг управител до февруари 2024, от тогава съм аз.
Какво би следвало да направя след прекратяването на договора?

Ако това се отнася за вашата собствена фирма - нямате избор. Започвате да се осигурявате там. Дали като СОЛ или като управител с ДУ - Вие си решете.
Нямате право на регистрация в БТ и ПОБ.
Нямате и право на обезщетението за отглеждане на дете - ако не назначите друг управител или прокурист.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron