Здравейте,
твърдението ...
monteskio написа:Защото е мислима хипотеза изявлението за предизвестието да се получи на 26.12.2020г., но в него да е записано, че срокът ще започва да тече от 01.01.2021г.
... е несериозно! Действието на всеки акт/документ е от момента на връчване/получаване от другата страна и запознаване със съдържанието!
Няма как - „едномесечно (
30 календарни дни) предизвестие“ да бъде връчено на 26.12.2020 г., а да „тече“ от по-ранна дата! От по-късна няма смисъл!
Има съдебна практика по този въпрос. "Смисълът" ьс началото на предизвестието да бъде от по-късна дата, може да бъде в няколко посоки, като не е необходимо да се изброяват. Още повече, че доколкото разбирам получателят на предизвестието е работодателят, а не работникът. Което означава, че причините работникът да посочи един по-късен начален момент за предизвестието е резонен - например, за да се избегне излишно забавяне - умишлено или не - от страна на работодателя за оформяне на трудова книжка, удостоверения, препоръка, които следва да се предадат на работника при прекртяване и са му необходими при започване на нова работа, в случай, че работникът е информиран, че при новият работодател ще започне от 01.02.2021г.
monteskio написа:Но и тук следва да се отбележи, че при липса на установено по закон авторство на едно електронно изявление - текст в електронна поща, по-голямо правно значение има прикаченият файл - в случай, че представлява подписан документ, т.к. този документ представлява изявление на конкретно лице, което следва да се прецени притежава ли право да изпраща предизвестие. А съдържанието на прикаченият файл винаги може да се установи чрез една компютърно-техническа експертиза при бъдеш съдебен спор.
Тук отново ще наблегна на това, че не авторството е интересно (
все пак „предизвестие за прекратяване на договор“ има смисъл само, ако с въпросния субект имаме договор), а
получаването на въпросното предизвестие.
Защото - мейл-адрес на физическо лице - нито е гарантиран (като легитимен начин за кореспонденция), нито потребителя е длъжен, да го проверява ежедневно! Отделно - спам-филтъра на някои „пощи“ често идентифицира разни съобщения, като „нежелана поща“!
Затова практиката е - връчване „на хартия“, в няколко екземпляра и собственоръчно изписани 3 имена, дата на получаване и подпис! Тогава вече ... няма мърдане!
Процедурни подробности (
хватки), ама ...
сигурното си е сигурно![/quote]
Относно получаването на едно електронно изявление за целите на гражданския процес - има и приложима разпоредба в ГПК - справка връчване на призовки. В този ред на мисли, при положение, че адресат на изявлението е работодател - като работникът е изпратил изявление до публично известна електронна поща на т.дружество, която вероятно е публикувана или в ТРРЮЛНЦ или в други документи на търговеца, то по-важно е авторството на изявлението. Разбира се, възможно е изявлението да се изпрати и чрез куриерска служба, не е необходимо да е лично - от работник - на работодателя чрез неговия управител. В много случаи и в предприятия с множество нает персонал това е невъзможно - работниците подават заявленията си в отдел "Човешки ресурси", "Счетоводство" или на сътрудника на управителя и т.н.
Успех !