начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Прекратяване на трудов договор по чл.71

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прекратяване на трудов договор по чл.71

Мнениеот kitkata » 18 Апр 2024, 19:37

Здравейте, обръщам се към Вас със следната молба за съдействие по повод трудов казус. От месец Януари съм наета на работа с трудов договор, сключен на основание чл.67, ал.1. т.1 и във връзка със чл.70 ал1. т.1.
В рамките на изпитателния срок договорът ми предвижда възможност за прекратяване с двумесечно предизвестие.
На 9.03.24 подписах предизвестие за прекратяване на трудовия договор считано от 06.05.24г.
Поради влошаване на здравословното ми състояние се наложи да изляза в дълъг болничен от 9.4.24г. до 9.05.24г.
Днес, 18.04.24г. работодателя ми ме извести, че на база на чл. 71 от КТ желае да прекрати трудовия ми договор считано от 22.04.24г.
За целта работодателят желае да ми изпрати за подпис документ, чието съдържание не познавам.
Трудовият ми договор съдържа клауза според която:
"При прекратяване на настоящия договор без спазване на срока на предизвестието, неизправната страна дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за неспазения срок на предизвестието."
Възможно ли е работодателят ми да прекрати едностранно трудовия договор преди изтичането на срока на предизвестие, докато аз съм в болничен.
kitkata
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Апр 2024, 19:34

Re: Прекратяване на трудов договор по чл.71

Мнениеот guest1 » 18 Апр 2024, 20:14

Здравейте!
Много неща сте написали, без най-важното - в чия полза е уговорен срокът за изпитване???

Иначе няма нищо сложно.
Вие сте подали предизвестие за прекратяване на ТД, работодателя не може да направи същото.
Най-вероятно ще ви уведоми, че договорът се прекратява, без нужда да „отработвате“ срока на предизвестие.
Няма логика, защото в момента (и до 9 май) - обезщетението за временна неработоспособност го плаща НОИ!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Прекратяване на трудов договор по чл.71

Мнениеот berto » 18 Апр 2024, 21:00

Интересна практика да се прекратява договор с бъдеща дата. Нищо незаконно, просто констатирам.

Иначе, работодателят може да прекрати без предизвестие, защото сте в изпитателен срок и ако срокът е уговорен в полза на работодателя, каквато е масовата практика, то най-вероятно отговорът на поставения от Вас въпрос е "да, може, и няма да получите 2 брутни заплати".
berto
Потребител
 
Мнения: 408
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Прекратяване на трудов договор по чл.71

Мнениеот kitkata » 18 Апр 2024, 22:59

guest1 написа:Здравейте!
Много неща сте написали, без най-важното - в чия полза е уговорен срокът за изпитване???

Иначе няма нищо сложно.
Вие сте подали предизвестие за прекратяване на ТД, работодателя не може да направи същото.
Най-вероятно ще ви уведоми, че договорът се прекратява, без нужда да „отработвате“ срока на предизвестие.
Няма логика, защото в момента (и до 9 май) - обезщетението за временна неработоспособност го плаща НОИ!


Договорът е сключен в полза на работодателя.

berto написа:Интересна практика да се прекратява договор с бъдеща дата. Нищо незаконно, просто констатирам.

Иначе, работодателят може да прекрати без предизвестие, защото сте в изпитателен срок и ако срокът е уговорен в полза на работодателя, каквато е масовата практика, то най-вероятно отговорът на поставения от Вас въпрос е "да, може, и няма да получите 2 брутни заплати".


Подписахме допълнително споразумение към договора, в което беше уговорена дата на прекратяване на договора, подписано от мен и работодателя.
Тоест формално сме фиксирали крайна дата на договора. Може ли без мое съгласие тя да бъде променена?
kitkata
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Апр 2024, 19:34

Re: Прекратяване на трудов договор по чл.71

Мнениеот guest1 » 18 Апр 2024, 23:28

kitkata написа:Подписахме допълнително споразумение към договора, в което беше уговорена дата на прекратяване на договора, подписано от мен и работодателя.
Тоест формално сме фиксирали крайна дата на договора. Може ли без мое съгласие тя да бъде променена?

Кога подписахте това ДС?

По принцип - всичко може, но не виждам причина. Десетина дни по-рано или по-късно е без значение.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Прекратяване на трудов договор по чл.71

Мнениеот kitkata » 18 Апр 2024, 23:43

guest1 написа:
kitkata написа:Подписахме допълнително споразумение към договора, в което беше уговорена дата на прекратяване на договора, подписано от мен и работодателя.
Тоест формално сме фиксирали крайна дата на договора. Може ли без мое съгласие тя да бъде променена?

Кога подписахте това ДС?

По принцип - всичко може, но не виждам причина. Десетина дни по-рано или по-късно е без значение.


Допълнителното споразумение е подписано на 9.03.24г., със задна дата - 6.03.24г. От него е минал месец, който аз съм изработила чинно. Истината е, че след като се осведомиха за периода на болничния ми решиха да ме съкратят по чл.71.
kitkata
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Апр 2024, 19:34

Re: Прекратяване на трудов договор по чл.71

Мнениеот guest1 » 22 Апр 2024, 08:38

kitkata написа:Истината е, че след като се осведомиха за периода на болничния ми решиха да ме съкратят по чл.71.

Има една мисъл:
„Чистата и проста истина, рядко е чиста и никога - проста!“

Щом
kitkata написа:Договорът е сключен в полза на работодателя.

значи същия „може да прекрати договора без предизвестие“!
Колкото до думите „решиха да ме съкратят“ - човек не се съкращава, съкращава се щата, длъжността на който е назначен този човек.
Примери - вместо двама счетоводители остава един, ведомствената охрана се поема от „външна фирма“ ...
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron